Lider üye etkileşiminin sinizme etkisi ve bir araştırma
The effect of leader - member exchange on organizational cynicism and a research
  1. Tez No: 509311
  2. Yazar: MELTEM ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Lider üye etkleşiminin sinizme etkisi liderler ile üyelerin arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma evreni 2016–2017 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Kartal İlçesinde bulunan öğretmenlerdir. Örneklemimiz 300 kişiden oluşmaktadır. Araştırma ile ilgili veriler“Leader Member Exchange Theory”(LMX) ve“Örgütsel Sinizm Ölçeği ”ile toplanmıştır. Birinci bölümde kişisel bilgilere, ikinci bölümde insani değerlere ilişkin 12 ifadeye, üçüncü bölümde sinizm etkilerini ölçmek amacıyla 13 değerlendirme ifadesine yer verilmiştir. Ölçeklerden elde edilen veriler kodlanarak bilgisayar ortamında SPSS paket programı yardımıyla çözümlenmiştir. Çalışmada parametrik olmayan test tekniklerinden Spearman korelasyon, Mann Whitney U, Kruskal Wallis kullanılmıştır. Çalışmada ölçek puanlarının ilişkisi Spearman korelasyon testi ile ölçek puanlarının demografik değişkenlere göre farklılık gösterme durumu ise Mann Whitney ve Kruskal Wallis testleri ile analiz edilmiştir. Birinci bölümde katılımcıların demografik bilgilerini belirlemek üzere 8 sorunun yer aldığı Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Ölçek formunun ikinci bölümünde yer alan ölçek Lider- Üye etkileşimi ölçeğidir. Lider-üye etkileşimini ölçmek üzere yararlanılan ölçek, Liden ve Maslyn (1998) tarafından geliştirilen“Lider-Üye Etkileşimi Ölçeği”dir. Ölçek 12 ifade ve dört boyuttan oluşmaktadır. Ölçek formunun üçüncü bölümünde yer alan ölçek Örgütsel sinizm ölçeği Brandes, Dharwadkar ve Dean (1999) tarafından geliştirilmiş ise Kalağan (2009) tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Bilişsel, duyuşsal ve davranışsal olmak üzere üç alt boyutu bulunmaktadır. Ölçeğin alt boyutları 0,86-0,91 arasında Cronbach's alpha katsayısına sahiptir. Araştırmada, öğretmenlerin liderleri ve liderlerin öğretmenleri ile ilgili ilişkisel boyutunun sinizme etkisi üzerinde durulmuştur. Araştırma sonucuna göre katılımcıların demografik özelliklerine bakıldığında; katılımcıların öğrenim durumuna bakıldığında %0,07'si Eğitim Enstitiüsü mezunuyken; %74,2 lik dilimde 4 yıllık fakültülere ait olduğu belirlenmiştir. Lider-üye etkileşimi ile örgütsel sinizm arasındaki ilişkiye baktığımızda ise 0,688 oranında negatif yönlü bir ilişki söz konusu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the relationship between leaders and members. The universe of this research among the teachers who live in the province of Istanbul Kartal district in 2016-2017 academic years. Our sample consists of 300 people. The data of this research on“Leader Member Exchange Theory”(LMX) and“Organizational Cynicism Scale”are collected.The first section touches personal information, second section mentions 12 statements relating to human values, in the third section 13 statements are given in order to measure cynicism effects. Using data obtained from the scale were analyzed via SPSS programme on computer. Spearman nonparametric test techniques in the study of correlation, Mann-Whitney, Kruskal-Wallis was used. The relationship of the scores in the study were analyzed by Spearman correlation test and the difference in the scores of cases according to demographic variables were analyzed with the Mann-Whitney and Kruskal-Wallis tests. To determine the demographics of the participants in the first part of that question 8 Demographic Information Form is used. Leader – Member Interaction scale which located in the second part of the questionnaire used the measure the interaction, developed by Liden and Maslyn (1998)“Leader – Member Interaction Scale”is. The scale consists of 12 statements and four dimensions. Organizational cynicism scale is located in the third section of the questionnaire and has been developed by Brandes, Dharwad and Dean (1999) and Kalagan (2009) was adapted into Turkish. There are three dimensions to be cognitive, affective and behavioral. The dimensions of the scale has a Cronbach's alpha coefficient between 0.86 to 0.91. In the study, teachers and leaders about the relational dimension of teacher leaders focused on the effects of cynicism. Given the demographics of the participants according to the research results; when the education level of the participants 0,07% educational institutions have the graduates; it was determined that 74.2% of the piece and 4-year faculty. When we look at the relationship between leader-member interaction and organizational cynicism it was determined to be 0.688 percent a negative relationship in question.