Bir yongalevha fabrikasında hammadde kaynakların optimizasyonu ve üretim koşullarının teknolojik yönden incelenmesi
Investigation of the technological properties of the particleboard production condition and optimization of raw material resources in a particleboard factory
  1. Tez No: 509315
  2. Yazar: MURAT İBİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odun Mekaniği ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde yongalevha üretiminde yurt dışı kaynaklı özellikle Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'den getirilen çam yongası kullanılmaktadır. Bu çalışmada dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla mevcut kaynaklarımızdan endüstriyel atıklardan elde edilen kapak türü malzeme alternatif hammadde olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla tüm levha gruplarında meşe %15, kavak %5 ve talaş %10 oranında sabit tutularak ithal çam yongası %70, 65, 60, 55, 50 ve 45, kapak tahtası sırasıyla, %0,5, 10, 15, 20, 25 oranlarında fabrikasyon ortamında üretimler gerçekleştirilmiştir. Levhaların üretiminde yapıştırıcı madde olarak üre formaldehit, sertleştirici olarak amonyum sülfat ve hidrofobik madde olarak parafin kullanılmıştır. Her bir grup levhadan örnekler elde edilerek fiziksel özelliklerden, yoğunluk, su alma ve kalınlık artımı, mekanik özelliklerden eğilme direnci, elastikiyet modülü, yüzeye dik yönde çekme direnci, vida tutma direnci, yüzey dayanıklılığı standartlara uygunluğu yönünden incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre levha içindeki ithal çam yongası oranını azaltıp, levha içindeki kapak tahtası yongası oranı arttıkça levhanın teknolojik özelliklerinde önemli bir değişim meydana gelmediği istatistik analizler sonucunda ortaya konmuştur. Buna göre ithal yolla temin edilen hazır chipsin levha üretimde kullanımı azaltılarak bunun yerine aynı üretim koşullarında kapak tahtasının levha üretiminde değerlendirilmesinin teknik olarak uygun olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Currently, pine chips imported from the United States (USA) are used in production of chipboards from abroad. In this study, it was investigated the usability of cover material obtained from industrial waste as an alternative raw material from our existing sources in order to reduce the external dependency. For this purpose, different production combinations have been produced particleboards in the factory; while the ratios of oak 15%, poplar 5% and sawdust 10% kept constant; ratios of the imported pine chips % 70, 65, 55, 50, 45, 40 and industrial wastes % 0, 5, 10, 15, 20, 25 have been used respectively.In production of plates, urea formaldehyde as adhesive agent, ammonium sulfate as hardener and paraffin as hydrophobic substance are used. The samples were taken from each group plate and examined for physical properties, density, moisture content, water uptake and thickness increase and surface weight, bending resistance from mechanical properties, modulus of elasticity, tensile strength perpendicular to the surface and screw retention resistance standards. According to the results obtained, statistical analyzes revealed that the rate of imported pine chips in the plate decreased and the change in the technological properties of the plate did not occur as the chipboard flake ratio in the plate increased. Accordingly, it has been found to be technically feasible to reduce the use of ready-made chips supplied in the plate manufacturing process and to evaluate the cover plate in plate production under the same production conditions.