Kastamonu civarında dağılış gösteren Xerolenta obiva (Mollusca:Pulmonata)'da dicrocoeliid (Trematoda:Digenea) larval safhalarının yaygınlığı
The prevalence of dicrocoeliid (Trematoda:Digenea) larval stages in Xerolenta obiva (Mollusca:Pulmonata) in the vicinity of Kastamonu
- Tez No: 509359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE GÜRELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 26
Özet
Bu çalışmada, Kastamonu'da dağılış gösteren Xerolenta obvia Menke, 1828 (Mollusca: Pulmonata)'daki Dicrocoeliid (Trematoda: Digenea) larval safhalarının yaygınlığı araştırılmıştır. Salyangozlar 2016 yılının ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde toplanmıştır. Ayrıca, larval safhaların morfolojik özellikleri ışık ve scanning electron mikroskobu (SEM) ile çalışılmıştır. Sonuç olarak, bir kara salyangozu türü olan X. obvia'nın %0,78'lik yaygınlıkla Dicrocoeliidae familyasının yaşam döngüsüne ara konaklık yaptığı tespit edilmiştir. Enfeksiyonun en yüksek olduğu ay Nisan'dır.
Özet (Çeviri)
The present paper deals primarily with the prevalence of Dicrocoeliid (Trematoda: Digenea) larval stages in Xerolenta obvia Menke, 1828 (Mollusca: Pulmonata) in the vicinity of Kastamonu, Turkey. The mollusks were collected during the spring and autumn of 2016. Besides, morphological features of larval stages were studied by light and scanning electron microscopes (SEM). As a result of this study, a land snail species, X. obvia was found to be an intermediate host in the life cycle of Dicrocoeliidae and it had a prevalence of 0.78% in the study area. The prevalence value of infection was highest in April.