Çok kriterli karar verme teknikleri ile Türk hükümetlerinin ekonomik performanslarının karşılaştırılması
Comparison of Turkish goverments economic performance with multi-criteria decision making techniques
- Tez No: 509358
- Danışmanlar: PROF. DR. HADİ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son yüzyılda kapitalizmin dünyaya egemen olması sebebi ile hükümetlerin piyasalardaki istikrar ve ekonomideki başarı göstergelerinin performanslarının değerlendirilmesi nispeten hükümetlerin siyasi-ideolojik eğilimlerinin karşılaştırılmasına göre daha önemli hale gelmiştir. Dolayısıyla bir hükümetin performansının ölçülmesi ve değişik hükümetler ile karşılaştırma yapılması hem ülkelerindeki seçmenlerin karar vermesinde hem de bu ülkelere yatırım yapmak isteyenler için faydalı bir rehber niteliği taşır. Bu çalışmada Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinden VIKOR ve MOORA kullanılarak, Türkiye'de 1950-2015 yılları arasında görev yapmış hükümetlerin ekonomik performansları karşılaştırılmıştır. Hükümet performanslarının karşılaştırılmasında enflasyon, büyüme, işsizlik, faiz, cari açık, kamu dış borç stoku ve bütçe açığı oranları kriter olarak seçilmiştir. Çalışma neticesinde koalisyon hükümetlerinin tek partili hükümetlerin göre daha kötü performans sergilemekte oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca bulgular devletçilikten dışa açık ekonomiye geçiş döneminin en başarılı dönem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Since capitalism dominated the world in the last century, the stability of the political markets and their performance in the economy have become more important than the comparative political-ideological trends of governments. Measuring the performance of a government and comparing it with different governments is therefore a useful guide for voters in their countries to make decisions and to invest in those countries. In this study, the economic performances of Turkish governments between 1950-2015 were compared using VIKOR and MOORA Multi Criteria Decision Making techniques. In comparison of government performance, inflation, growth, unemployment, interest, current deficit, public external debt stock and budget deficit rates were selected as criteria. As a result of the study, coalition governments were found to perform worse than single-party governments. In addition, the findings indicate that the transition from state to open economy is the most successful period.