Muğla bölgesindeki güneş enerjisi santrallerinin iş sağlığı ve güvenliği yönünden L tipi matrisle değerlendirilmesi
Evaluation of solar energy powerplants in Mugla region in terms of occupational health safety through L-type matrix
- Tez No: 509361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüz toplumunun, hızla gelişen teknoloji ile birlikte enerji ihtiyacı en önemli sorunlarından biri haline gelirken bir diğeri ise modern sanayileşme ile birlikte iş sağlığı ve güvenliği de bir başka önemli sorunlardan biridir. Yenilenebilir enerji kaynakları ile artan enerji ihtiyaçları karşılanmaya çalışılırken, geliştirilmekte olan iş sağlığı ve güvenliği yöntemleri ile de iş kazaları ve meslek hastalıkları önlemeye çalışılmaktadır. Ülkemizin güneş bakımından en zengin bölgelerinden olan Muğla bölgesinde güneş enerji santralleri hızla artmakta bununla birlikte Muğla'nın fiziki yapısı gereği bu santrallerin kurulumunda ve kullanımında iş sağlığı ve güvenliğinin önemi ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma güneş enerji santrallerinin kurulumu ve işletimi esnasında ortaya çıkabilecek tehlikeleri belirleyerek tehlikelerden kaynaklı riskleri minimize etmeye yönelik hazırlanmıştır. Bu kapsamda Muğla bölgesinde Ocak ve Kasım 2017 ayları arasında kurulan ve kurulmakta olan üç güneş enerji santrali yerinde gözlemlenmiştir. Ziyaret edilen güneş enerji santrallerinde tehlike ve riskler belirlenmiş ve çalışanlar tarafından anlaşılabilir sayısal değerlerle ifade edilmeye çalışılmıştır, bu amaçla da 5x5 L Tipi Matris Risk Değerlendirme yöntemi seçilmiştir. Yapılan bu çalışmayla güneş enerji santrallerinin kurulumu ve işletimi esnasında ortaya çıkabilecek tehlike ve riskleri minimize etmeye yönelik çözüm önerileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the major problems that today's society faces is the need of energy with the developing technology and the other one is occupational health safety with the modern industrialisation. With the effort to meet the increasing energy need via renewable energy sources, in addition, with the developing occupational health safety methods, it is aimed at preventing occupational accidents and diseases. In Mugla region, which is one of the richest regions of our country, the numbers of solar energy powerplants have been increasing nowadays. Along with this interest, during construction and running periods of those power plants occupational health safety matter has gained more importance when the physical conditions of the region are taken into consideration. The study aims at defining possible dangers may arouse at the construction and usage phases and minimize those dangers sourced risks. In this regard, three solar energy power plants have been observed at the construction areas between January and November, 2017. Dangers and the risks at these power plants have been identified and summarized via numerical analyses so as to help workers understand potential risks and dangers. Following this aim, 5x5 L-Type Matrix Risk Evaluation Method was benefitted.