Ege Bölgesindeki illerin yıllık gün uzunluğu ve enerji giderlerinin tahminlenmesi
Estimation of annual daylength and energy expenses of cities in the Aegean Region
- Tez No: 691453
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÖZGENER, DOÇ. DR. LEYLA ÖZGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Güneş enerjisinin kullanımı dünyanın tüm bölgelerinde gün geçtikçe daha yaygın hale gelmektedir. Güneş enerjisi, Elektrik (fotovoltaik) veya ısı (güneş enerjili) üretmek gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Bu tezde hesaplama yöntemlerinin doğruluğunu farklı hesaplamalarla ve farklı metodlarla nasıl elde edildiği açıklanmıştır. En doğru hesaplamanın sağlanması için Ege Bölgesi'nde bulunan 8 ilin (İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak) 1 yıllık gün uzunluğu hesaplandı ve belirlenmiş bir alan ile karşılaştırmaları yapıldı. Bu karşılaştırmalar, verilerin doğruluğunu analiz etme konusunda önem taşımaktadır. Gün ışığı yılın her günü mevcuttur. Bulutlu olan günlerde bile elektrik üretmek mümkündür. Bu sebeple, mevsimler ve bulutluluk oranı göz önünde bulundurulması gerekilen iki önemli faktör olduğu tespit edilmiştir. 1 yıllık gün uzunluğunu hesaplamak için de her mevsimin verilerinin alınması çok önemlidir. Mevsim değişimlerinde, gün kısalmaz veya uzamaz. Fakat, dünyanın dönmesi nedeni ile güneş ışınlarının yeryüzüne düşme süresi kısalır veya uzar. Dünya yörüngesi etrafında döndüğünde, bu 8 ilde gün ışığı süresi uzar ve kısalır. Bu değişim verilerinin doğruluğunu kanıtlayabilmemiz için, ekvatordaki gün uzunluğu verileri tespit edilmiştir. 8 ilin gün ışığı süreleri değişime uğrarken, ekvatordaki gün uzunluğunun gündüz 12 saat ve gece 12 saat olmak üzere yıl boyunca eşdeğer olması gerekmektedir. Bu tezde ilk olarak, Brock, CBM, CERES ve BGC yöntemleri Mathlab programı ile hesaplanmış ekvator verileri karşılaştırıldı. Daha sonra, bu yöntemlerin 8 il için olan tüm verileri ayrı ayrı karşılaştırıldı. Böylece, yöntemler arasından en doğru gün uzunluğunu sağlayan model tespit etmeye çalışıldı. Bu tezde, Ege Bölgesi'nde yer alan şehirlerin gün uzunluğunu hesaplamak için mevcut modellerin kıyaslaması yapılarak, en etkin ve en doğru modelin tespiti hedeflendi.
Özet (Çeviri)
The use of solar energy is important in all areas of the world and it is available every day. Solar energy can be used for diverse purposes. Such as, generate electricity (photovoltaics) or heat (solar thermal). In this context, Calculation of 1-year day length of 8 provinces in the Aegean Region (İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak) Comparing the accuracy of the methods that can be used in making calculations and obtaining the most efficient result by comparing them with one specific location. Day light is available every day of the year, even cloudy days produce some power. To calculate 1-year day lenght, each season's datas are very important. In each season, the day does not get shorter or longer, but daylight gets shorter or longer because of the earth's rotation. When the earth rotates in a certain way, the daylight gets longer and shorter in these 8 providendes. In order to understand the accuracy of these data, the length of the day at the equator must be 12 hours at the day time and the night (equivalent) throughout the year. Firstly, the data of the Brock, CBM, CERES and BGC methods from the equator will be compared. Then, the data of all methods for 8 provinces will be compared. Thus, the most accurate data will be obtained. This article has been prepared to explain which method is the most reliable for calculating the day length of the cities in the Aegean Region in Turkey.