Educational problems of Syrian refugee students in elementary schools
Resmi ilköğretim okullarına devam eden Suriyeli mülteci çocukların eğitim sorunlarının belirlenmesi
- Tez No: 509369
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı resmi ilkokullarında öğrenim gören Suriyeli mülteci çocukların eğitim sorunlarını belirlemektir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Ataşehir ilçesindeki beş ilköğretim okulunda 2016-2017 eğitim- öğretim yılında görev yapan 19 sınıf öğretmeni ve 6 rehber öğretmen oluşturmaktadır. Nitel desende tasarlanan çalışmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile elde edilmiştir.Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır.Derinlemesine analiz neticesinde ulaşılan kodların ve kategorilerin tutarlılığını belirlemek için veri seti bağımsız bir okuyucu tarafından kontrol edilmiştir.İki analiz arasındaki güvenirliği hesaplamada Miles&Huberman formülü kullanılmış ve güvenirlik katsayısı 80.244 bulunmuştur. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, devlet okullarında öğrenim gören Suriyeli çocukların yaşadığı en önemli problem dildir.Dil problemi onların akademik, psiko-sosyal ve kültürel uyumlarını olumsuz etkilemekte, bu alanlardaki ihtiyaçlarının belirlenmesini güçleştirmekte ve Suriyeli velilerin, çocuklarının eğitimine dahil olmasını engellemektedir.Suriyeli çocukların eğitiminde ikinci önemli problem alanı, düzenlemelerin yetersizliğidir.Bu nedenle öncelikle dil probleminin çözülmesi ve sağlıklı bir toplumsal entegrasyon için kalıcı ve önleyici eğitim politikaları benimsenerek eğitim programlarının bu yönde geliştirilmesi ve gözden geçirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the educational problems of Syrian refugee students in elementary schools. Sample of the study consists of 19 primary school teachers and 6 guidance teachers working at five elementary schools in Atasehir, Istanbul in 2016-2017 school year. Data of the study planned as qualitative design have been acquired by semi-structured interview technique. Content analysis method has been used for data analysis. Data set has been checked by an independent reader so as to determine the consistency of codes and categories reached as a result of in-depth analysis. Miles&Huberman formula has been used for calculating the reliability between two analyses and the reliability co-efficient has been detected as 80.244. The findings of the study indicate that the most important problem of Syrian children studying at public schools is language. Language barrier affects their academic, psycho-social and cultural adaptation in a negative way and itcomplicates the determining of their needs in these fields and stops Syrian parents from being involved in the education of their children. The second important problem field of Syrian children in education is inadequacy of regulations. Therefore primarily the language barriershould be resolved and the curriculums should be developed and reviewed by adopting permanent and preventive educational policies for a reliable social integration.