İşsizlik ve büyüme arasındaki ilişki: Türkiye İBBS düzey-2 bölgeleri genelinde bir uygulama
Relationship between unemployment and economic growth: Evidence from level-2 regions of Turkey
- Tez No: 509373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de İBBS Düzey-2 bölgeleri için ekonomik büyümenin işsizlik üzerindeki etkisi araştırılmakta ve değişkenlere ilişkin katsayı tahminleri yapılmaktadır. Çalışmada kullanılan veri seti yıllık olup, 2004-2014 yıllarını kapsamaktadır. Bu amaca yönelik çalışmada yatay kesit bağımlılığını dikkate alan CIPS istatistiği uygulanmıştır. Panel veri seti için istatistiki CIPS değeri %10 düzeyinde anlamlı kabul edilmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre; toplam işsizlik ve erkek işsizlik ile büyüme arasındaki ilişki 12 bölgede negatif yönde ve anlamlı bir şekilde etkilediği sonucuna varılmıştır. Kadın işsizlik ile büyüme arasındaki ilişki ise sadece 4 bölgede negatif yönde ve anlamlı bir şekilde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the affect of economic growth on unemployment researched coefficient estimates about variables are made for level-2 regions in Turkey. Data set used in the study in cludes 2004-2014. CIPS statistic considering horizontal section dependency was applied. CIPS statistical value for panel data set was accepted at 10 percent level. According to the results, the relationship between total unemployment and male unemployment is affected in a negative and meaningfulway in 12 regions. The relationship between female unemployment and growth is affected ın a negative and meaningfulway only in 4 regions.