Afrika'dan Türkiye'ye yüksek öğrenim görmek için gelen öğrencilerin uyum süreçleri ve karşılaştıkları sorunlar: Ankara örneği
Adaptation process and encountered problems of students coming from Africa to turkey for higher education: Ankara sample
  1. Tez No: 509372
  2. Yazar: MICHAEL OTIENO KISAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT GELEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Uluslararası öğrencilerin yeni uluslararası sosyo-kültürel ortamlara uyumlarına odaklanan çalışmalar, dünyadaki uluslararası öğrenci sayısı da arttıkça artmaya devam etmiştir. Bu çalışmaların büyük bir kısmı Amerika Birleşik Devletleri ve Doğu Avrupa ülkelerinde gerçekleştirilmiştir. Ancak, eğitimdeki artan talep nedeniyle, Asya ve Avrupa'daki diğer ülkeler de yakın geçmişte çok sayıda uluslararası öğrenci kabul etmiştir. Uluslararası öğrencilere daha fazla odaklanılmasına rağmen, özellikle Afrika kökenli öğrencilerin uyumlarını vurgulayan daha az çalışma bulunmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de Ankara'daki yüksek öğrenim kurumlarına kayıtlı olan Afrikalı öğrencilerin uyumlarını anlamayı amaçlamaktadır. Araştırma sorularına cevap vermek için, bu çalışmada nitel yöntem ve görüşme tekniği kullanmiştir. Berry'nin kültürleşme teorisi, teorik çerçevemizin temelini oluşturmaktadır. Berry'nin kültürleşme kuramı, bu çalışmada önemli olan kültürel etkileşimlerin sonuçlarının yanı sıra çeşitli adaptasyon türleri hakkında literatür sunmaktadır. Bu çalışmada, kültürel farklılık, dil engeli ve dini farklılıklar ana temalardan bazılarıdır. Afrikalı öğrencilerin karşılaştığı temel zorluklar daha çok sosyal ve kültürel olmakla birlikte, temel bulgu, tüm Afrikalı öğrenciler arasında uyumun önündeki ana zorluğun dil olduğu yönündedir. Anahtar Sözcükler Uyum, Afrikalı Öğrenciler, Sosyo-kültürel uyum.
Özet (Çeviri)
Studies that focus on the adaptation of international students to new socio-cultural environments have continued to increase as the global number of international students is also increasing. A huge number of these studies have mainly been done in the United States and Eastern European countries. However, due to increased demand in education, other countries in Asia and Europe have also received a huge number of international students in the recent past. Despite an increased focus on international students, there are fewer studies that have highlighted the adaptation of African students, especially of African origin. The present study aims at understanding the adaptation of African students enrolled in Turkey's institutions of higher learning in Ankara. In order to the answer the research questions, this study uses a qualitative approach and interviews. Berry's acculturation theory forms the basis of our theoretical framework. Berry's acculturation theory provides the literature on various types of adaptation as well as outcomes of cultural interactions that are important in this study. İn this study, cultural difference, language barrier, and religious differences are some of the main themes. The main finding is that language barrier is the main challenge in adaptation among all African students. İn addition, the main challenges African students encounter are more social and cultural but not economic. Keywords Adaptation, African Students, Socio-cultural adaptation