Merkez sağ partilerin dinin politikleşmesine etkisi
The effect of central right parties on religious policy
- Tez No: 532683
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM YILMAZ ESMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Din ve siyaset arasındaki ilişki her dönemde toplum-devlet anlayışını farklı oranda ve yönde etkilenmiş, dinin geleneksel özelliğinden ötürü incelenmesi zor fakat bir o kadar önemli bir konu olmuştur. Laik devlet anlayışı ile yönetilen ülkelerde din siyaset dengesini korumak ve yönetmek önemli bir husus olarak ifade edilmiştir. Türkiye'de din-siyaset ilişkileri Cumhuriyet'in kuruluşundan itibaren din alanında yapılan köklü reformlar ve Çok Partili hayata geçişle milliyetçi muhafazakâr tanımlamasıyla varlığını hissettiren merkez sağ partiler ile daha çok tartışılmaya ve konuşulmaya başlanmıştır. Çok Partili hayata geçişle birlikte din-siyaset ilişkisi farklı bir sürece girmiş, din alanında yapılan yeni düzenlemeler laiklik ilkesi çerçevesinde sorgulanmaya başlanmıştır. 1950 seçimleri öncesinde CHP iktidarının okullarda din eğitimi verilmesine yönelik tutumunun yanı sıra, seçimleri kazanan Demokrat Parti'nin seçimler öncesi dini vaatleri ve çok tartışılan Arapça ezan yasağını kaldırması farklı yorumlanmıştır. Seçim dönemlerinde partilerin seçmen kitlelerinin istek ve taleplerine uygun olarak uyguladıkları din politikaları dinin siyasi arenada politikleştirildiği kaygısını oluşturmakla birlikte partilerin dini statüko aracı olarak görmelerine imkan vermiştir. Bu çalışmada, Çok Partili hayata geçişle birlikte merkez sağ parti yöneticilerinin söylemleri, din-siyaset tartışmaları, din alanında gerçekleştirilen yeni düzenlemeleri incelenip laiklik ilkesi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Dinin siyasal alandaki ağırlığı ve varlığı veriler ışığında incelenip, politikleşmesi ve statüko aracı olarak kullanılması ihtimali üzerinde durulmuştur. Bu çalışma ile doğrudan olmasa da tarihsel süreçte Türk siyasal hayatında bugün de çok tartışılan dinin siyasal alanda ki politik görünümü konusuna ışık tutmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Relationship between religion and politics has always been be impressed by direction with different periods. It is hard to analyze this subject, due to Its traditional characteristic of religion but, ıt also has been a ımportant topic. In this thesis, It is denoted as an important issue that maintaining and managing the balance of religious politics of In countries governed with a secular state perception. Religion and politic's relationship in Turkey committed radical reforms in the field of religion from the establishment of the Republic and transition to a Multi-party system with nationalist-conservative describing as making one's presence felt was beginning to be more widely mentioned to and discussed. Religion and politics relations have entered into a different process with transition to a multi-party system. It came under the question secularism's principle of frame that making new regulations. Republican people's Party, government's attitude was interpreted differently, before the 1950 elections, that was given religious education in schools was interpreted differently and the democratic party that won the elections was interpreted differently to lift the pre-election religious promises and as the very controversial Arabic the azan annulment. During the election periods, parties electorates accordance with the wishes and demands implementing that religion politics was enabled that seeing as religious status intermediary with the concern that religion is being politicized in the political arena. In this thesis, the speeches of center-right party leaders, religious-political debates, new regulations in the field of religion were examined and evaluated within the framework of secularism. Religion's political weight and entity was investigated within absolute terms and politisation, as a status quo's possibility was noted. According to this study tried to flash to political view of the religion's that was much-debated even today and in Turkish political life historical development process, although it is not directly related to it.