Türkiye'de yükseköğretimin getirileri ve eğitim politikalarına yansımaları
Returns to higher education in Turkey and its reflections on education policies
  1. Tez No: 509399
  2. Yazar: MERVE KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Eğitim ve Öğretim, Maliye, Econometrics, Education and Training, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Beşerî sermaye kavramının ortaya çıkması ile birlikte eğitimin ekonomik katkıları üzerine araştırmalarda artış gözlenmektedir. Bu araştırmalar bireylerin, eğitim yoluyla edindiği ve onların ömür boyu sermayeleri olarak tanımlanan beşerî sermayelerinin makro düzeyde ekonomik büyümeye, mikro düzeyde de gelirlerine katkıları üzerinde yoğunlaşmıştır. Eğitimin, ilköğretimden yükseköğretim kademesine kadar farklı safhaları bulunmakta ve her düzeyin ekonomik katkıları ya da getirileri farklılaşmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin 2008-2015 yıllarını kapsayan ve TÜİK tarafından sağlanan hanehalkı verileri kullanılarak, panel ekonometrisi yöntemleri ile genel eğitimin ve her eğitim kademesinin bireysel, yükseköğretimin ise bireysel ve sosyal getirileri tahmin edilmiştir. Ayrıca yükseköğretim programları bazında da eğitimin getirileri hesaplanmıştır. Çalışmada eğitim düzeyinde artışların gelir düzeyini de aynı yönde ancak farklı oranlarda etkilediği sonucuna varılmıştır. Son olarak eğitimin yararlarının artmasına yönelik çeşitli politika önerileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the emergence of the concept of human capital, there has been an increase in research on the economic contrubition of education. These studies focused on the contribution of human capital of individuals obtained through education to economic growth of macro level and their incomes at micro level. There are different stages of education from primary education to higher education and each education level has a different economic and social returns. This study used Turkish household data from 2008 to 2015 obtained from Turkish Statistical Institute and employed panel econometric methods to estimate private returns to different levels of eduation, and private and social return to higher education. In addition, the study has estimated the returns to education on the basis of different higher education programmes. The study concluded that increases in educational level affect income level in the same direction but at different rates. Finally several policy recommendations have been given to increase benefit of education.