Kalite fonksiyon göçerimi ve kumanya üretiminde bir uygulama
Quality function deployment and an implementation on producing sandwich
- Tez No: 509416
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK DEVECİ KOCAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sanayi devriminden bugüne kadar geçen iki yüz yıllık süreçte üretim şekilleri çok değişmiştir. Bilgisayar tabanlı üretim ve tasarım gibi uygulamalarla insan gücüne olan ihtiyaç azalmıştır. Yakın çağın son dönemi, arzın merkezde durduğu değil talebin merkezde durduğu ve üretimi belirlediği bir dönemdir. Kalite fonksiyon göçerimi, tüketici taleplerini merkeze alan ve bu taleplerin karşılanması ile sonuçlanan bir çalışmadır. KFG çalışmasında tüketici talepleri nelerdir ve bu talepler nasıl karşılanır sorularına cevap aranmaktadır. Tüketici talepleri KFG çalışmasıyla birlikte gruplandırılmakta ve teknik gereksinimlerle birlikte oluşturulan korelasyonlarla başarılı bir sonuca gitmektedir. Bu çalışmada birinci bölümde iş, işin bileşenleri, süreç, süreç yönetimi,süreç iyileştirme gibi kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümde ise kalite fonksiyon göçerimi ve kalite fonksiyon göçeriminin tarihi hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise kumanya üretiminde kalite evi oluşturularak yapılan KFG çalışması anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Production techniques have changed with two century from industrıal revolution to nowadays. Need for human power has been decreased by computer based production and design. The last period of the modern age is a period in which the demand is more in the center than the supply and deter- mine production. Quality Function Deployment is an implementation that centralizing the consumer demands and resulting in the satisfaction of these demands. With the QFD study, organizastions are able to understand consumer demands and organizations investigate how they will meet these demands. In QFD study, all the consumer demands are grouped and go to the end succesfully by correlations with the technical requirements. In the first part of this study, concepts such as work, work components,process, process management, process improvement are explained. In the second part the history of quality function deployment is given information. In the third part, QFD work done by creating a quality house in the production of sandwich is explained.