Kredi derecelendirme kuruluşlarının uluslararası sermaye piyasalarındaki güvenirliliklerinin sorgulanması
Investigation on the reliability in the international capital markets of credit rating institutions
- Tez No: 509417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR BURTAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kredi derecelendirme kuruluşlarının mevcudiyeti çok eskilere dayansa da hiç bir dönemde yaşadığımız dönem kadar revaçta olmamışlardır. Sermayenin, sınırları aşıp ulus ötesi bir yapıya bürünmesi, teknolojinin baş döndürücü gelişme düzeyi, para ve finans değeri olan varlıklarının birçok alanda faaliyet icra etmeye başlaması ve elbette ki bu yaşananlarla birlikte her türlü bilginin piyasalarda dolaşması derecelendirme kuruluşlarının öneminin artmasına sebep olmuştur. Derecelendirme kuruluşları bu yönüyle sermaye piyasalarında asimetrik bilginin azaltılması rolünü üstlenmiş ve kılavuz vazifesi görür bir pozisyona gelmişlerdir. Ancak finansal piyasalarda yaşanan belli başlı krizler ve şirketler ya da ülkeler bazında yaşanan olaylar karşısında sergilemiş oldukları tutum, işlevlerini ve güvenilirliklerinin sorgulanmasına sebep olmuştur. Özellikle krizleri öngörmedeki eksik yönleriyle ve finansal piyasalarda vermiş oldukları notlarla tarafsızlıklarının sık sık gündeme gelmesi soru işaretlerini beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda bu çalışmada yaşanan krizlerde ve olaylarda kredi derecelendirme kuruluşlarının yapmış oldukları analizler somut olaylar ışığında değerlendirmeye tabi tutularak söz konusu kuruluşların ne kadar güvenli oldukları irdelenmeye çalışılmıştır. Güven problemleri sorgulanırken özellikle finansal sistemde bugüne kadar vermiş oldukları notlar nazara alınmıştır. Bu yönüyle çalışmada literatür taramasıyla birlikte örnek olaydan değerlendirmeye gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
The existence of credit rating agencies has not been as popular as the period we have been living in at any time. The fact that capital moves beyond borders and transnational structure, the level of technological progress, the monetary and financial value of its assets begin to operate in many fields and, of course, the circulation of all kinds of information along with those living in the market has increased the importance of rating agencies. In this respect, rating agencies have assumed the role of reducing asymmetric information in capital markets and have come to a position of seeing a guiding duty. However, the major crises in the financial markets and the attitudes they exhibit in the face of events based on companies or countries have led to their questioning their reliability and reliability. In particular, the missing aspects foreseeing the crises brought with it the question marks that the neutrality of their neutrality often comes to the fore with the notes given to them at the financial markets. In this context, the analyzes conducted by credit rating agencies in the crises and crises experienced in this study were assessed in the light of concrete events and tried to examine how secure these institutions were. When the trust problems are questioned, the notes they have given up to date in the financial system have been taken. In this respect, the literature has been reviewed along with the case study.