Martenzitik beyaz dökme demirin ıslahı
- Tez No: 50942
 - Danışmanlar: PROF.DR. M. MUSTAFA YILDIRIM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Fırat Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
III ÖZET Yüksek Lisans Tezi MARTENZİTİK BEYAZ DÖKME DEMİRİN ISLAHI Türker GÜLER Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Metalürji Eğitimi Anabilim Dalı 1996, Sayfa: 61 Bu çalışmada aşınmaya dayanıklı Ni - Hard piki olarak bilinen martenzitik dökme demirin aşınma davranışı üzerine ısıl işlem ve alaşım elementlerinin etkisi incelenmiştir. Ni - Hard piki döküm yoluyla şekillendirilen bir dökme demir çeşidi olup, ısıl işleme gerek kalmadan döküm sonrası martenzitik yapıda bulunmaktadır. Bu nedenle döküm sonrası kullanılamıyacak kadar sert ve kırılgandır. Yapılan bu çalışmada en iyi aşınma dirincini verecek ısıl işlem şartlan denenmiştir. Bu maksatla temperleme sıcaklığı olarak 200“ C, 400 ° C, 600 ”C sıcaklıklar seçilmiş, temper süresi olarakta 4, 6, 8, saat uygulanmıştır. Temperleme sıcaklık ve süreleri üç ayrı numuneye uygulanmıştır. Bu malzemelerden bir tanesi Ni - Hard 4 pikidir. İkincisi bu malzemede molibden çıkarılıp vanadyum ilave edileni, üçüncüsü ise molibden ve vanadyumun birlikde kullanılmış olanıdır. Temper uygulanan numuneler 60 kg yük kullanılarak Vickers cinsinden sertlikleri ölçülmüş ve numunelerin yüzeyleri AFS 80 numaralı zımpara ile taşlandıktan sonra abrasiv aşınma deneyine tabi tutulmuşlardır. Ağırlık kaybı esasına dayanarak aşınma dirençleri tesbit edilmiştir. Deney sonuçlan her numune için farklı temperleme şartlarında sertlik ve aşınma direnci değişimleri ölçülerek elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Master Thesis THE IMPROVEMENT OF MARTENSITIC WHITE CAST IRON Türker GÜLER Fırat University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Department Of Metallurgy Education 1996, Page: 61 In this study, the effects of the alloying elements and heat treatments on the behaviour of the wear - resistance martensitic white iron which is known as Ni - Hard cast iron, were investigated. This cast iron can be shaped only by casting and has a martensitic microstructure at the room temperature. Thus it can not be used directly after casting because of its brittlenness and hardness. In this study, the most proper heat treatment for the best wear resistance of this alloy was investigated. With this aim. the temperatures of 200 ° C, 400 ° C and 600 ° C were chosen as the tempering temperatues and the tempering times of 4,6 and 8 hours were applied. These temperatures and times were applied to three different specimens. One of them was Ni - Hard 4 cast iron. The second specimen contained vanadium in place of molibden. The third one was the one which contains both vanadium and molibden together. The hardnesses of the tempered specimens were measured wiht HV 60 hardness scale, after the surfaces of the spercimens had been ground. They were applied abrasive wear experiments. The wear resistance of the specimens were determined on the base of weight loss.From the results of the experiments it was determined that the wear resistance and hardness values of specimens changed, in the different tempering conditions.