Bilgisayar ortamında nesne birleştirme
Blendingon the computer environment
- Tez No: 50943
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi BÎLGÎSAYAR ORTAMINDA NESNE BİRLEŞTİRME Ahmet ÇINAR Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik - Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı 1996, Sayfa 59 Bilgisayarlı grafikte nesne modelleme, iki ve üç boyutlu uzayda resmi sıvama (texture mapping), doldurma (filleting), nesne birleştirme (blending), kenar yuvarlaklaştırma (rounding), bağlama (bending) gibi işlemler üzerinde çalışılmaktadır. Bu işlemlerden nesne birleştirme son zamanlarda üzerinde en çok çalışılan konulardan biridir. Nesne birleştirme, herhangi bir yöntemle oluşturulan nesnelerin belli kurallara göre birleştirilmesi işlemidir. Bu çalışmada, şu ana kadar yapılmış nesne birleştirme yöntemleri incelenmiş ve nesne birleştirme için iki yöntem geliştirilmiştir. Hazırlanan bilgisayar programı ile geliştirmiş olduğumuz yöntemlerinde kullanıldığı çeşitli nesne birleştirme işlemleri gerçekleştirilmiş ve bazı örnekler sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Blending, denge yüzey, sonlu farklar yöntemi u V
Özet (Çeviri)
III SUMMARY Master Thesis BLENDING ON THE COMPUTER ENVIRONMENT Ahmet ÇINAR Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electrical and Electronics Engineering 1996, Page 59 In computer graphics, it has been studied on process, such as object modelling, texture mapping in the 2D and 3D, filleting, bending, rounding, blending. Blending in these processes is currently one of the subjects on which are worked. Blending is a process to connect objects accorging to explicit rules of it creating by the help of any methods. In this study, blending methods which have been done by now have carefully examined and the two new methods have been developed by us. By help of implemented program produced, different blending processes have been realized and different blending samples have been presented using developing by us methods as well. KEZ WORDS: Blending, offset surface, finite difference method