İtalya ve Türkiye'ye göç etmiş insanlarla ilgili Youtube video yorumlarında nefret söylemi: Karşılaştırmalı bir analiz
Hate speech in Youtube video comments related to people migrated from other countries to Italy and Turkey: A comparative analysis
- Tez No: 509438
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye ve İtalya'ya göç etmiş kişilerle ilgili YouTube videolarındaki kullanıcı yorumlarında nefret söylemi incelenerek karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır. Dünya genelinde olduğu gibi İtalya ile Türkiye'de en çok ziyaret edilen video barındırma sitesi olan YouTube, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilebilecek kullanıcılar tarafından üretilmiş faydalı pek çok içeriğin paylaşılmasına olanak tanıyan bir platformdur. Bununla birlikte YouTube nefret dolu ifadelerin ve şiddet görüntülerinin de içinde bulunduğu uygunsuz ve zararlı içeriklerin kontrolsüz bir biçimde dolaşıma sokulmasını önleyemeyen ve olanak tanıyan özelliklere sahiptir. Mevzuat ve uygulamadaki eksiklikler ile teknik ve idari yetersizlikler başta olmak üzere YouTube'un anonim (gerçek kimliği belirsiz) paylaşımlara imkân veren yapısı nefret söylemine hizmet etmektedir. Kullanıcılar tarafından üretilen bazı içeriklerin nefret çağrışımı yapması, video yükleyen kullanıcıların nefret dolu yorumlarla ilgili silme ya da filtreleme gibi davranışları, YouTube ve diğer sosyal medya şirketlerinin nefretli içerikle mücadele etmeleri, uluslararası, ulusal ve yerel düzeyde kamu-özel kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde çalışmaları gibi etkenler dolaşımdaki nefretli ifadelerin nicelik ve niteliğini etkileyen faktörlerdir. İtalya ve Türkiye'nin göçmen barındırma konusunda benzerlikler gösteren iki ülke olması ile birlikte göçmenlere karşı YouTube'da yayınlanan nefretli ifadelerin oranı ve özelliğinde farklılıklar bulunabilmektedir. Bu tezin amacı bu benzerlikleri ve farklılıkları incelemektir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines and compares hate speech in user comments of the YouTube videos which are related to immigrants in Turkey and Italy. YouTube, which is the most visited video hosting site in Italy and Turkey as throughout the world, is a platform that allows sharing a lot of useful content produced by users that can be evaluated within the framework of freedom of expression. However, YouTube has features that enable and cannot prevent uncontrolled circulation of inappropriate and harmful content, including hateful expressions and violent pictures. Especially legislative and practical deficiencies, as well as technical and administrative inadequacies and the structure of YouTube, allow anonymous sharing serve for hate speech. Some of the user generated content associated with hate speech, behaviours of video uploaders such as deleting or filtering hateful comments, collaboration of YouTube and other social media companies, with public and private institutions at international, national or local level for struggling with hateful content are the factors that influence the quantity and quality of hateful expressions in circulation. Afterall sharing similarities between Italy and Turkey in terms of hosting immigrants, some differences can be found in the rate and nature of hateful expressions published against the immigrants in YouTube. This thesis aims to view such similarities and differences.