An analysis of the impact of the Turkish legislative framework on internet intermediaries in Turkey
Türkiye'deki yasal çerçevenin Türkiye'deki İnternet aracıları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 509447
  2. Yazar: BENTLİ JAMES YAFFE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BEDİİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmanın amacı, Türkiye'deki kurumsal ve hukuki çerçevenin Türkiye'deki İnternet Aracılarının faaliyetleri ve gelişimi üzerindeki etkilerini ve bu etkilerin Bilgi Toplumuna geçiş hedefi üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Bu kapsamda kurumsal ve hukuki çerçeve temel olarak ana İnternet Aracıları olan İnternet servis sağlayıcıları ve yer sağlayıcılarının faaliyetleri açısından ele alınmıştır. Çalışma dört ana bölümden meydana gelmektedir. İlk bölümde Türkiye'deki mevcut kurumsal ve hukuki çerçeve açıklanmaktadır. İkinci bölümde telekomünikasyon ve İnternet sektörleri için Türkiye'deki resmi kurumlar tarafından belirlenmiş olan alakalı kısa ve uzun dönem hedefler incelenmiştir. Üçüncü bölüm İnternet Aracılarının tanımını ve rollerini sunmakta ve kurumsal ve hukuki çerçevenin bu Aracılar üzerindeki pozitif ve kısıtlayıcı etkilerini ele almaktadır. Dördüncü bölüm çerçevenin halihazırdaki kısıtlayıcı etkilerinin İnternet Aracı faaliyetlerine sonuçlarını detaylandırmaktadır ve bu sonuçların Bilgi Toplumuna geçiş açısından çıkarımlarını tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to evaluate the impact of the institutional and legislative framework in Turkey on the functions and development of Turkish Internet Intermediaries, and the effect such an impact may have on the goal of transitioning to an Information Society. In this context, the impact of the institutional and legislative framework has been presented primarily in relation to the operations of the main Internet Intermediaries of Internet access providers and hosting providers in Turkey. The study consists of four main parts. In the first part, the current institutional and legislative framework in Turkey is explained. In the second part, the relevant short-term and long-term goals for the telecommunication and Internet sectors as determined by Turkish state bodies are reviewed. The third section presents the definition and role of Internet Intermediaries and discuss the potential positive and restrictive effect that the institutional and legislative framework may have on such Intermediaries. The fourth chapter details the restrictive impact that the framework currently has on the operations of Internet Intermediaries in Turkey and discusses the implications with regard to a transition to an Information Society.