A cashflow -at- risk approach to leasing industry: Empirical evidence from the Turkish leasing sector
Leasing sektörü için nakit akışı risk ölçümlemesi- Türkiye için örnekleme
  1. Tez No: 327860
  2. Yazar: CÜNEYT AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL İBİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma Türkiye'de finansal kiralama sektörü için bir risk yönetimi çerçevesi oluşturmayı ve yeni finansal kiralama kanununun getiri ve nakit akışı riski yönünden potansiyel etkilerini ölçümlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma leasing endüstrisine bütüncül bir yaklaşım getiren entegre bir çalışma olmuştur. Leasing özellikle KOBİ'ler için alternatif bir finansman yöntemidir. KOBİ'lerin ülke ekonomisinin büyümesi ve istikrarındaki lokomotif rolü düşünüldüğünde konunun önemi daha da artmaktadır. Ancak teknolojideki ilerlemeye paralel olarak mevcut finansman olanakları ekonomik aktiviteyi desteklemekte yeterli olamayabilmektedir. Leasing şirketleri yüksek karlı kurumlar olabildikleri gibi, aynı zamanda önemli riskleri de içermektedir. Özellikle aktiflerin doğası (çoğunlukla makine, ekipman ve gayrimenkul) ve bilançodaki vade uyumsuzluğu sebebiyle önemli likidite riski barındırmaktadır. Değişen küresel koşullar, hızlı büyüme ve yoğun rekabet sektörü daha da riskli hale getirmektedir. Dolayısıyla leasing şirketleri açısından risk yönetimini analiz etmek büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma Riske Maruz Nakit Akışı metodu başlığında yeni bir metodoloji uygulamakta ve literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır. Türkiye'de yürürlüğe girmesi beklenen yeni leasing kanunu finansal leasing firmalarının aynı zamanda operasyonel leasing de yapabilmesini mümkün kılacaktır. Bu çalışma duyarlılık analizleri kullanarak finansal leasing şirketleri tarafından tamamen ya da kısmi olarak operasyonel leasing işlemlerinin de uygulanmasının risk ve getiri açısından etkilerini analiz etmektedir. Çalışma, operasyonel ve finansal leasing yöntemlerinin her ikisinin de kullanıldığı optimal bir dağılımın uzun vadede karlılık ve risk arasındaki dengeyi sağlayacağı sonucuna varmaktadır.AnahtarKelimeler : Finansal Kiralama, Operasyonel Kiralama, Riske MaruzDeğerleme, Riske Maruz Nakit Akışı.
Özet (Çeviri)
The study aims at introducing a risk management framework for the Turkish leasing industry and analyzes the impact of the new leasing legislation in terms of potential risk and returns. The study is an integrated one that employs a holistic approach to the leasing sector. Leasing is an alternative financing means, in particular, for SMEs. Since SMEs are locomotive of economic growth and stability, financing is always attached great importance. However, with technological development, typical financial tools are not sufficient to support economic activities. As well as its profitability, leasing industry also harbors some risks. Main risks are liquidity risk, due to the nature of the assets (heavily its property, plant and equipment) and the mismaturity in the balance sheets. With global change, rapid development, and intense competition, industry becomes riskier. Therefore, it is crucial to study risk management from the perspective of the lessor. The study employs a new risk quantifying methodology, namely Cash Flow-at-Risk methodology. This is a significant contribution of the study. In addition, a new legislative framework in Turkey is expected to introduce operational leasing in addition to financial leasing for BRSA supervised financial leasing companies. Accordingly, the study also employs sensitivity analysis to measure potential impact of the introduction of operational leasing, partially or fully by the financial leasing companies. The study concludes that an optimal allocation of financial and operational leasing would balance the risk and returns in the leasing industry over the long-term.Keywords : Financial Leasing, Operational Leasing, Value-at-Risk, Cash Flow-at-Risk