Sivil toplum kuruluşlarının 28 Şubat sürecindeki rolü: TOBB ve TÜSİAD örneği
Role of non-governmental organizations on February 28 process: A case of TOBB and TUSİAD
- Tez No: 509456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KAAN KAYNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın konusu sermayeyi temsil eden örgütlenmeler olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) 28 Şubat sürecinde nasıl davrandıklarını irdelemektir. Bunu yapabilmek adına öncesinde sivil toplum kavramına ilişkin bazı kavramları tartışarak bu örgütlenmelerin davranışlarını açıklayabileceği düşünülen teorik bir zemin oluşturulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, söz konusu işadamı örgütlenmelerinin 28 Şubat sürecinden önceki eylemleri de değerlendirilmiş ve 28 Şubat öncesinde de bu örgütlenmelerin ne derece sivil oldukları ve devlet ile olan ilişkileri gösterilmek istenilmiştir. Çalışmanın sonunda TOBB ve TÜSİAD'ın özellikle 90'ların ilk yarısından itibaren sivil addedilebilecek eylemler içerisinde bulundukları ya da en azından bulunmaya çalıştıkları görülmekle birlikte, 28 Şubat sürecinde genel eğilimleri olan devlet ile yakın bir ilişki içerisinde bulunma durumuna devam ettikleri ve toplumda farklı seslerin dillendirilmesine imkân veren sivil bir ortamı değil hegemonyanın kültürel ayağını oluşturdukları ortaya konulmak istenilmiştir. Anahtar Sözcükler 28 Şubat, TOBB, TÜSİAD, Refahyol, Sivil Toplum.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to examine how those organizations representing the capital, Turkey Chambers and Stock Exchanges Union (TOBB) and the Turkish Industrialists' and Businessmen's Association (TUSIAD) behave during the February 28 process. In order to do this, it was tried to establish a theoretical ground that could explain the behaviors of these organizations by discussing some concepts related to the concept of civil society. In addition, the actions of the businessmen organizations before February 28 were evaluated and it was tried to show how civilized these organizations are and how they relate to the state before the February 28 process. At the end of the study, it is tried to indicate although TOBB and TUSIAD especially begining the first half of the 90s had been involved in activities that could be regarded as civilians or they tried to seem at least, they continued to have a close relationship with the state on 28 February process in accordence with their general trends and they served as the cultural footstep of hegemony, not to a civilian environment in which different voices can be said. Keywords 28 February, TOBB, TUSIAD, Welfarepath, Civil Society.