Örgütlenme ve terörizm bağlamında Lozan Barış Konferansı'nda Ermeniler ve sonrasında Ermeni diasporasının faaliyetleri
The Armenians in Lousanne Peace Conference in the context of organisation and terrorism arterwards the activities of Armenian diaspora
  1. Tez No: 509457
  2. Yazar: BÜNYAMİN ÇAP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EMRE TANSÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmamızda, Lozan Anlaşması'nın imzalanması ile hukuken sona eren Ermeni sorununun yaklaşık elli yıl sonra sözde soykırım iddiaları ileri sürülerek terör yoluyla tekrar canlandırılması ele alınmıştır. Ve bu canlandırılmada dünyanın dört bir tarafına dağılmış diaspora Ermenilerinin etkisi incelenmiştir. Ayrıca sonuç çıkarma ve yorumlar yapma temel metodoloji olarak benimsenmiştir. Bu çerçevede ilk olarak terör ve terörizm kavramları hakkında genel bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Aynı bölümün devamında tarihi bir perspektif açısından Ermeni sorunu, Ermenilerin örgütlenmesi ve Ermeni terör hareketleri ele alınmıştır. Daha sonraki bölümde Lozan Konferansında Ermeni sorunu ve bu sorunun Ermeniler hakkında hiçbir hüküm yer almayacak şekilde sonuçlanma süreci anlatılmıştır. Son bölümde ise Ermeni diasporası, örgütlenme ve terörizm bağlamında çalışılmıştır. Bu süreçte sözde soykırım iddialarından hareketle Türkleri hedef alan Ermeni terörü, Ermeni diasporası adıyla yaptığı olaylar, gelişmeler ve sonuçlar açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study of us, reactivation of Armenian question – that legally came to a conclusion by signing treaty of Lausanne –after fifty years through claiming so called genocide allegations and terror was discussed. The effect of diaspora Armenians from the all corners of the earth in mentioned reactivation was also examined. Furthermore, as methodology deducting and making interpretations was adopted. In this context, firstly, I tried to give some global information about terror and terrorism. In the continuation of the same chapter, Armenian question, organizing of the Armenians, Armenian malicious and terror acts was contextualized from a diachronic perspective. In the following chapter, Armenian question in the treaty of Lausanne and resulting process of the matter having no definitive judgment about Armenians was expressed. In the final chapter I studied within the context of Armenian diaspora, organising and terrorism. In connection with these, based on so called genocide allegations, Armenian terror aiming Turks, acts done by the name of Armenian diaspora, developments and results were tried to be expressed.