Çevre bilincinin yaşam memnuniyeti üzerindeki etkisi: Edirne, Uzunköprü ilçesi örneği
Impact of environmental awareness on life satisfaction: The case Edirne, Uzunköprü district
- Tez No: 509458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN KOLDERE AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Çalışmanın amacı, çevre bilincinin yaşam memnuniyeti üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla; Türkiye'nin en kirli akarsuyu havzasında kurulu, başlıca geliri tarım olan ve özellikle ısınma kaynaklı ciddi hava kirliliği sorunu olan Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde yaşayan 18 yaş ve üzerindeki 702 bireyin katılımı ve anket tekniği ile toplanan veriler SPSS 21 ve AMOS 22 programlarında analiz edilerek yorumlanmıştır. Elde edilen sosyo-demografik, çevre bilinci ve yaşam memnuniyeti verileri betimleyici istatistikler, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri, yapısal eşitlik modeli, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testleri ile değerlendirilmiştir. Açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleriyle belirlenen çevre bilinci ölçeği alt boyutlarının yaşam memnuniyeti ölçeği alt boyutlarına etkileri yapısal eşitlik modeli kurularak test edilmiştir. Sonuç olarak; çevre bilinci ölçeğinin alt boyutlarının yaşam memnuiyeti ölçeğinin alt boyutları üzerine anlamlı etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of environmental awareness on life satisfaction. For this purpose; the participation and questionnaires of 702 individuals aged 18 years and over living in Uzunköprü district of Edirne, which is established in the most polluted river basin of Turkey and which main source of income is agriculture and which is serious air pollution problem caused especially by heating, was analyzed and interpreted in SPSS 21 and AMOS 22 programs. Descriptive statistics, explanatory and confirmatory factor analysis, structural equation modeling, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests were used to assess sociodemographic, environmental awareness and life satisfaction scores. Environmental awareness scale subscales determined by exploratory and confirmatory factor analyzes were tested for their effects on life satisfaction scale subscales by constructing a structural equality model. As a result; it was found that the subscales of the environmental awareness scale had significant effects on the subscales of the life satisfaction scale.