Social assistance as an instrument of political patronage in Turkey
Siyasi patronaj aracı olarak Türkiye'de sosyal yardım
  1. Tez No: 509463
  2. Yazar: SAKİNE ARSLAN KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE EBRU İLTER AKARÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu doktora tezinde bir sosyal politika uygulaması olan sosyal yardımların siyasi patronaj aracı olarak kullanılma durumu ele alınır. Patronaj, sosyal yardım ve inanç tabanlı örgüt kavramlarının açık ve net anlamlara kavuşturulması araştırmanın başlangıcı için önem taşır. Tarihi süreçte, sosyal yardımın varlığını ve siyasetteki anlamını görmek siyasi patronajın günümüze geliş sürecini belirler. Çalışmada istatistiki veriler ve raporlar gibi ikincil kaynaklar yanında, birincil kaynak olan saha çalışması verileri literatüre önemli katkılar sunar. Tez, sosyal yardım ve patronaj ilişkisinin Türk siyasi yaşamındaki durumunu kısaca ele aldıktan sonra, Ak Parti hükümetleri dönemine odaklanır. Sosyal yardım aktörleriyle yapılan saha çalışmasında derinlemesine mülakat yöntemi kullanılır. Mülakat verileri, siyasi patronajın sosyal yardım alanındaki varlığı ve sosyal yardım aktörleri arasındaki ilişkiler olmak üzere iki kategoride değerlendirilir. İlişkileri inceleyen bölüm aynı zamanda literatürde ilk defa kullanılan“dolaylı siyasi patronajı”da sorgular. Çalışmadaki bir diğer ilk,“bağımlılık”ın siyasi patronajı ölçümlemede bir gösterge olarak kullanılmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the use of social assistance is questioned as a tool of political patronage. A clear-cut understanding of the terms patronage, social assistance and faith based organisation is important as a preliminary effort for this research. Identifying the existence of social assistance through a historical process and its political ramification reveal the big picture on political patronage. In addition to secondary sources such as statistical information and reports the field work undertaken provides important contributions to the literature as primary data. After briefly discussing the relationship between social assistance and patronage in Turkish political life, the thesis focuses on the period of Justice and Development Party governments. In-depth interviewing is used during field work conducted among social assistance actors. Interview data are assessed in two categories: The presence of political patronage in the field of social assistance and the relationship between social assistance actors. The section examining the relationship also questions the“indirect political patronage”which is used for the first time in the literature. Another first in the study is its use of“dependency”as an indicator of political patronage.