Aile değerlerinin ve mizaç-karakter özelliklerinin alkol kullanımına etkisi
The effect of the family value, temperament and character on alcohol usage
  1. Tez No: 509464
  2. Yazar: MELİS AYSUCAN ARDA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİME VİCDAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışmada 18-65 yaş arası alkol kullanan bir grup erkeğin aile değerlerinin, mizaç- karakter özelliklerinin alkol kullanımı ile ilişkisi incelenmiştir. Yöntem: Yapılan çalışmada uygun/elverişli örnekleme (convenience sampling) yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan 150 örneklemin yaş aralığı 18-65'tir, gündelik hayatlarında alkol kullanan erkeklerdir ve örneklem Lüleburgaz ve İstanbul'dan kahvehaneler ve meyhaneler tek tek gezilerek gönüllülük esasına göre rastgele seçilmiştir. Bu araştırmada, katılımcıların sosyodemografik bilgilerini öğrenebilmek için Sosyodemografik Bilgi ve Veri Formu, alkol kullanım problemini ölçmek için Alkol Kullanım Bozukluğu Tanıma Testi (AKBTT), mizaç ve karakter özelliklerini ölçmek için Mizaç ve Karakter Envanteri (MKE) ve aile değerlerini ölçmek için ise Aile Değerleri Ölçeği(ADÖ) kullanılmıştır. Araştırmada, frekans analizi, tanımlayıcı istatistikler, ki kare testi, korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular: 150 yetişkin erkeğin yaş ortalaması 39,38 olarak bulunmuştur. Zararlı, tehlikeli alkol kullanımı ve bağımlılık belirtileri ile sosyodemografik değişkenler arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Araştırmamızda Mizaç-karakter envanterinin alt boyutları ve Aile değerleri ölçeğinin alt boyutları ile zararlı, tehlikeli alkol kullanımı ve bağımlılık belirtileri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Sonuç: Erkeklerin içki tüketmeleri aileye bakış açısının ve mizaç-karakterin çok faktörlülüğü esasında düşünülerek, çeşitli etkenlerin bir araya gelmesi ile açıklanabilir. Bu çalışmanın alkol kullanan kişilere ait belirli mizaç ve karakter özellikleri ve aile değer yargıları olduğunu ve tanı alma, tedavi konusunda bu özelliklerin alanda çalışan uzmanlara oldukça yardımcı olabileceğini vurguladığımızı düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this research was to analyze the relationship of the alcohol use, family value and temperament and character in 18-65 years males. Method: In this study the method of convenience sampling is used. The 150 samples used in the study are between 18-65 years old, they are alcohol-consuming men in their daily life and selected randomly from the voluntary basis in coffee houses and fruit shops in Lüleburgaz and İstanbul. In this study, Sociodemographic Information and Data Form were used to learn the sociodemographic information of the participants, Alcohol Use Disorder Recognition Test (AKBTT) to measure alcohol use problem, Temperament and Character Inventory (MKE) to measure temperament and character characteristics and Family Value Scale (ADO) was used. In the study, frequency analysis, descriptive statistics, chi square test, correlation analysis and multiple regression analyzes were applied. Results: The average age of 150 adult males was found to be 39, 38. Significant correlations were found between sociodemographic variables and dangeres, hazardous alcohol use and dependence statements. In our study, the sub-dimensions of the temperament-character inventory and the subscales of the Family Values scale were found to be significantly related to the hazardous, dangerous alcohol use and addiction statements. Conclusion: Men's drink consumption can be explained by the combination of various factors, considering the point of view towards the family and the multi-factorial nature of the temperament-character. We think that this study has certain temperament and character traits and family value judgments of alcohol users and that these traits can be very helpful to the expert in diagnosis and treatment.