Girişimcilik niyetine etki eden değişkenlerin planlanmış davranış teorisi çerçevesinde analizi: Açıköğretim öğrencileri üzerinde bir araştırma
Analysis of the factors affecting entrepreneurial intention within the framework of the planned behavior theory: A research on distance learning students
- Tez No: 509466
- Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ BARIŞ BARAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı, Açıköğretim öğrencilerinin girişimcilik niyetine etki eden değişkenlerin ortaya çıkartılması ve sonuçların coğrafi bölgeler, öğrenim görülen bölüm ve KOSGEB teşvik bölgeleri bazında karşılaştırılmasıdır. Ülkelerin ekonomik gelecekleri girişimcilerin yeterlilikleri ile yakın ilişkilidir. Yenilikçi girişimciler, ortaya çıkardıkları sonuç ile kişilere istihdam sağlarken, ülkeleri zenginleştirmekte ve vergi geliri yaratmaktadır. Gelişmiş ülkeler hem mevcut ve geleceğin girişimcilerinin yeterliliklerini arttırmaya çalışmakta hem de bütün dünyadan girişimcileri kendi ülkelerine çekmeye çabalamaktadır. Bu çalışmada, alanyazında sıklıkla atıfta bulunulan Planlanmış Davranış Teorisi'ne dayalı olarak geliştirilmiş Girişimcilik Niyet Modeli ölçeği kullanılmıştır. Ölçek, Planlanmış Davranış Teorisinin 4 temel bileşeni olan; girişimcilik niyeti, davranışa yönelik tutum, algılanan davranış kontrolü ve sosyal baskı değişkenleri ile girişimciliğin kişilerin yakın çevresi ve genel çevresi tarafından algılanan değerini ölçmektedir. Söz konusu ölçeği içeren anket Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sisteminde eğitim gören öğrencilere gönüllülük esasına göre uygulanmış ve sonuçta sistemin çeşitli bölümlerindeki öğrencilerden gelen ve Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinin tümünü kapsayan 7111kabul edilebilir ankete ulaşılmıştır. Sonuçlara göre, Açıköğretim sistemindeki öğrencilerin girişimcilik niyetlerine etki eden değişkenlerin yaşanılan bölgeden etkilenmediği ancak işletme bölümü 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin sonuçlarının genel katılımcılardan farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the factors which affect the entrepreneurial intention of the distance learning students and to compare the results of different geographical regions, departments, and KOSGEB support regions. The economic future of the countries has a close relationship with the qualification of entrepreneurs. Innovative entrepreneurs provide employment opportunity, wealth and tax with the added value they created. Developed countries try to expand the qualification of the current and future's entrepreneurs as well as attract entrepreneurs from all over the world. The Entrepreneurial Intention Questionnaire which was developed by using the Theory of Planned Behavior, a commonly referred theory in literature, was used in this study. The scale measures four central constructs of the planned behavior theory; entrepreneurial intention, attitude towards the behaviour, perceived behaviour control and subjective norms together with social values which are the valuation of the entrepreneurship in the closer and general environment. A survey, which includes the scale, was implemented to distance learning students of Anadolu University on a voluntary basis and 7111 acceptable questionnaires from different departments of the system and all seven geographical regions of Turkey were collected. The results show that the factors affecting entrepreneurial intention of the distance learning students are not affected by the region of residence, but results of business administration department 3rd and 4th-year students differ from the general participants.