Risk management activities for oil and gas producers and the impact on firm value
Ham petrol ve doğal gaz üreticilerinin risk yönetimi aktiviteleri ve firma değeri üzerindeki etkisi
- Tez No: 509465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KAPUSUZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tezde petrol ve gaz firmalarının riskten kaçınma faaliyetlerinin riski azaltmaktaki başarısı değerlendirilmektedir. Firmaların performansları Tobin'in Q'su ile temsil edilerek panel regresyon modelleri ile firma değeri ve türev araç kullanımı arasındaki ilişki ölçülmektedir. Spekülatif amaçlı kullanılan türev araçlar UFRS ve Genel Kabül Görmüş Muhasebe İlkeleri'nde yer alan düzenlemeler ile elimine edilmiştir. Modeller IHS Markit veri tabanından alınan 76 firma ile kurulmuştur. Ulaşılabilen firma verilerine istinaden veriler 2007 - 2016 yılları arasını kapsamaktadır. Veriler, Uluslararası, Avrupa, Rusya, Asya, Kanada, ve diğer entegre petrol, doğal gaz firmalarının yanı sıra, Güney ve Merkez Amerika Uluslararası Petrol ve Doğal Gaz firmalarını, Büyük Kuzey Amerika Petrol Arama ve Üretim Firmalarını, Kanada Petrol Arama ve Üretim Firmaları ile Tröstlerini ve Kuzey Amerika dışındaki Petrol Arama ve Üretim Firmalarını kapsamaktadır. Tez sonuçları simetrik olmayan bilgi ve sinyal etkisi ile ilgili önemli bilgiler sağlamaktadır. Türev araç kullanımının firma değeri üzerindeki etkisinin negatif olması, bu tür açıklamaların firmanın finansal sağlığı açısından önemli bilgi içerdiğini göstermektedir. Firmaların türev araçları yoğun olarak kullanmasının yatırımcıların firmaya yatırım yapmaması için bir uyarı olarak görüldüğü değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis questions the hedging activities of oil and natural gas firms if it is successful for reducing financial risks. The performance of companies is proxied by Tobin's Q and panel regression models are built to estimate the coefficients for firm value and derivative use. The speculative use of derivatives is eliminated in models by the regulations under IFRS and GAAP. 76 companies from IHS Markit Database are deployed in the model. Based on the availability of disclosures, data period is covering 2007 to 2016. Data includes Global, European, Russian, Asian, Canadian and Other Integrated Companies as well as South & Central International Oil Companies, Large North American Exploration and Production (E&P) Companies, Canadian E&Ps and Trusts, Outside North America E&Ps. The results give critical information regarding asymmetric information and signalling effect. Since the coefficient of derivatives use is negative, it shows the critical meaning of disclosures on the financial healthiness. If companies are publishing high level of hedging activities, it might be a warning for investors to avoid investing at that company.