Kutadgu Bilig'de kötü yönetim ve kötü yöneticilik kavramları kapsamında bir inceleme
An analysis within the framework of maladministration and bad manager in Kutadgu Bilig
  1. Tez No: 509473
  2. Yazar: TALHA SAİT ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırmanın amacı, Yusuf Has Hacib tarafından yazılan Kutadgu Bilig adlı eserde kötü yönetim ve kötü yöneticiliğe ilişkin kavramların tespiti ve günümüz için değerlendirmesinin yapılmasıdır. Kutadgu Bilig adlı eserle ilgili literatür tarandığında, kötü yönetim ve kötü yöneticilik konularını inceleyen bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Kutadgu Bilig hakkında henüz böyle bir çalışmanın olmaması araştırmanın çıkış noktasıdır. Araştırmanın örneklemini eserde geçen ve“doküman (belge) incelemesi”yapılarak tespit edilen kötü yönetim ve kötü yöneticiliğe ilişkin kavramlar oluşturmaktadır. Verilerin analizinde“yorumlayıcı içerik analizi”yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; Kutadgu Bilig adlı eserde yer alan toplam 6645 beyitten 243 beyitte 54 adet kötü yönetim ve kötü yöneticiliğe ilişkin kavram tespit edilmiştir. Bu kavramlar da 3 ana başlık altında kategorize edilip yorumlanmıştır. Bu ana başlıklar“davranışsal özellikler”,“örgütsel özellikler”ve“yönetsel özelliklerdir”. Anahtar Kelimeler : Kötü Yönetim, Kötü Yöneticilik, Yusuf Has Hacib Kutadgu Bilig, Siyasetnameler
Özet (Çeviri)
The objective of this research is the determination of concepts pertaining to the maladministrarion and bad manager at the work, called as Kutadgu Bilig, written by Yusuf Has Hacib and assessment of the same for current period. When the literature is scanned with relation to the work, titled as Kutadgu Bilig, no study examining the maladministration and bad manager have been come across to. The unavailability of such study yet on Kutadgu Bilig is the starting point of the research. The sample of the research is formed up by concepts, pertaining to maladministration and bad manager that is mentioned in the work and is determined by making a“document examination”. The“interpreting content analysis”method has been used in the analysis of data. As a result of research, a number of 54 concepts pertaining to the maladministration and bad manager in 281 verses among a total number of 6645 verses taking place at the work, titled as Kutadgu Bilig. These concepts have been categorized under 3 main topics and interpreted accordingly. These main topics are the“behavioural characteristics”,“organizational characteristics”and“administrative characteristics”. Key Words : Maladministration, Bad Manager, Yusuf Has Hacib, Kutadgu Bilig, Siyasetnames