Muhafazakar kesimin aşırı tüketim alışkanlıklarını belirleyen nedenler ve israf boyutu Türkiye Malezya karşılaştırması
The reasons of islamic consevatives' overconsumption behaviors and waste- comparison between Turkey and Malaysia
  1. Tez No: 509475
  2. Yazar: ÖZNUR AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Ekonomi, İşletme, Religion, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tüketim alışkanlıkları ve israf günümüz araştırma konuları içerisinde son zamanlarda artan bir trende sahiptir. Daha bilinçli bir ekonomiye kayan güncel sistem; kaynakların etkin kullanımı, bireylerin sosyal refah anlayışı gibi kavramlara bolca yer vermektedir. Bu kavramlar bireylerin tüketim davranışları ve sonucunda gelişen israf anlayışının sorgulanması ve incelenmesini gerektirmektedir. Tüketim alışkanlıklarını etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörlerden en önemlisi ve çalışmamızın ana konusunu oluşturan din ve kültürdür. Bu çalışmada iki aynı dine mensup fakat iki ayrı kültüre sahip Türkiye ve Malezya ülkelerinde tüketicilerin israf ve tüketim alışkanlıklarını değerlendirmek amacıyla anket çalışması yapılmıştır. 265'i Türkiye'de ve 204'ü Malezya'da yapılan anketler t-testi, ANOVA testi, korelasyon analizi ve frekans analizleri uygulanarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda tüketim ve dindarlık arasında Türkiye ve Malezya özelinde belirli alanlarda anlamlılık tespit edilmiştir. Bu çalışma neticesinde ulaşılan sonuçlar daha detaylı ve derinlemesine değerlendirilerek yeni çalışmalar için ufuk açıcı olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Consumption habits and waste have recently had an increased interest among research topics. Modern-day economical system, which has become more conscient, has given place to some concepts like consuming natural energy resources efficiently and individual's social welfare perspective. These concepts require to examine and research waste perception which has resulted from individual's consumption behaviors and their consequences. There are many factors which affect consumption habits. One of these factors, also the main topic of my thesis, is religion and culture. For this study, I survey consumers' waste and consumption behaviors in Turkey and Malaysia which have the same religion and different culture. 265 of the survey made in Turkey and 204 of the survey made in Malaysia are evaluated with T-Test, ANOVA test, correlation analysis, and frequency analysis. Based on the evaluation of data from Turkey and Malaysia, a significancy has been confirmed between consumption and piety. As a result of this study, the results can be evaluated futher for the aim of future studies.