Gümüşhane ili kamu çalışanlarının turizme bakış açılarının tespit edilmesine yönelik bir araştırma
A study on the determination of Gümüşhane province public employees point of views on tourism
  1. Tez No: 509482
  2. Yazar: ADİLE BEBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. ATINÇ OLCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma Gümüşhane ili kamu kuruluşlarında çalışanlar tarafından turizm etkilerinin nasıl değerlendirildiğine ilişkin görüşlerini ortaya koymak ve turizm faaliyetlerine yönelik verdikleri destek düzeyinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla oluşturulan anket formu araştırma evrenini temsil eden 998 kamu çalışanına uygulanmıştır. Bu veri setindeki betimsel istatistikler, güvenilirlik ve geçerlilik analizleri SPSS 24.0 istatistik paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler AMOS 22.0 paket programı ile doğrulayıcı faktör analizine tabi tutulmuştur. Yapılan güvenilirlik ve geçerlilik analizleri sonucunda yapısal modele en uygun faktör yapılarına ulaşılarak değişkenler yapısal modele dâhil edilmiştir. Araştırma sonucunda, Gümüşhane ili kamu çalışanlarının turizme yönelik görüşlerinin genel olarak ''olumlu'' yönde olduğu, yapılan analizler sonucunda Gümüşhane ili kamu çalışanlarının turizm gelişimine verilen destekte eğer pozitif etkiler varsa turizme karşı olumlu bir bakış açısı sergiledikleri sonucuna varılmıştır. Turizmin negatif etkileri gün yüzüne çıkarsa turizm gelişimine verilen destekte olumsuz bir bakış açısı sergileyecekleri de belirtilmiştir. Ancak turizmin negatif etkilerinde bulunan üç faktör bu derecelendirmede farklılık göstermektedir. Katılımcılar sosyo-kültürel ve çevresel negatif etkilerin olumsuzluklarını kabul etmeyeceklerini belirtirken ekonomik negatif etkilerde bir hoşgörü söz konusudur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to reveal the opinions of the public employees of Gümüşhane province about how the tourism effects are evaluated and to determine the level of support for tourism activities. The survey form created for this purpose was applied to 998 public employees who represent the research universe. Descriptive statistics, reliability and validity analyzes in this data set were performed with the SPSS 24.0 statistic package program. Obtained measurement was subjected to confirmatory factor analysis with AMOS 22.0 package program. As a result of the reliability and validity analyzes, variables are included in the structural model by reaching the most appropriate factor structures for the structural model. As a result of the research, it is concluded that Gümüşhane province public emloyees' opinions on tourism are generally favorable and as a result of these analyzes, they showed a positive point of view on tourism if there are positive effects of Gümüşhane provincial public employees support the development of tourism. It has also stated that if the tourism has negative effects, they will have a negative point of view on the support for tourism development. However, the three factors that have negative effects on tourism differ from this rating. While the participants indicated that they would not accept the negativities of socio-cultural and environmental negative factors, there is a tolerance on economic negative effects.