Sentetik kontrol metotu: NAFTA Antlaşması ve meslek liselerinde katsayı uygulamasının etkileri
Synthetic control method: The effects of NAFTA treaty and coefficient application in vocational high school
  1. Tez No: 509512
  2. Yazar: ASLI DOLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKMEN GÖKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışması üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, ikinci ve üçüncü bölümündeki ampirik uygulamalarda kullanılan Sentetik Kontrol Metot anlatılmış, bu metodun diğer kullanılan ekonometrik metotlardan farkı ve diğer metotlara göre üstün olan yanları vurgulanmıştır. Bölümde, Sentetik Kontrol Metot kullanılarak bir gruba yönelik yapılan politika değişikliği etkilerinin değerlendirildiği araştırmaların literatür taraması yapılmıştır. İkinci bölümde, ABD, Meksika ve Kanada arasında dört yılı aşkın görüşmeler sonucunda imzalanan ve 1994 yılında yürürlüğe giren Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA)'nın üye ülkelerin ekonomileri üzerindeki etkisi Sentetik Kontrol Metot ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, NAFTA'dan sonraki 20 yıllık süreçte ABD'nin dünya ülkeleri ile olan ithalat hacminde önemli düzeyde bir genişleme yaşandığı ve özellikle Meksika ve Kanada'nın ABD ile olan ihracat ve ithalat hacminde ise oldukça yüksek bir artışın gerçekleştiği sonucu elde edilmiştir. Diğer yandan, NAFTA'nın üye ülkelerin kişi başı milli gelir seviyesinde etkili olmadığı görülmüştür. Üçüncü bölümde, Türkiye'nin eğitim sisteminde uzun dönem boyunca tartışma konusu olan ve meslek liselerinin başarısı düşüren önemli bir faktör olarak görülen farklı katsayı uygulamasının kaldırılması politikasının okulların başarısı üzerinde etkili olup olmadığı Sentetik Kontrol Metot ile analiz edilmiştir. Uygulanan ampirik analiz, farklı katsayı uygulamasının kaldırılması politikasının meslek liselerinin başarısı üzerinde etkili olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three parts with two papers. In the first part, Synthetic Control Method is explained, and its superiorities and differences from other econometric methods are emphasized. Synthetic Control Method is the method also used in empirical applications in parts two and three. In addition to description of the method, sample studies evaluating effects of policy change for a group using the Synthetic Control Method is investigated by doing a literature review. In the second part, the impact of the North American Free Trade Agreement (NAFTA), which was signed as a result of more than four years of negotiations between US, Mexico and Canada and entered into force in 1994, on the economies of member countries is analyzed by the Synthetic Control Method. The analysis concluded that the US imports volume has experienced a significant expansion in the world for 20 years after NAFTA, and that Mexico and Canada have experienced a significant increase in export and import volume with the US. On the other hand, it is observed that, NAFTA have not been effective at the per capita national income level of member countries. In the third part, the policy of repealing the application of different coefficients for different school types in Turkey is analyzed using Synthetic Control Method. Implementation of different coefficients for different school types is seen to be an important factor related to low performance of vocational high schools in Turkish education system, and it has been a subject of debate for long periods of time. Applied empirical analysis show that, the policy of repealing the application of different coefficients for different school types has found to be non-effective on performance of vocational high schools.