Cinsel özgürlüğe karşı suçlar ve özellikle sarkıntılık
Sexual offenses and specifically molestation
  1. Tez No: 509513
  2. Yazar: SEVİMNUR ÜÇÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Cinsel özgürlüğe karşı suçlar, önceki düzenlemelerde toplumsal yapı ve ahlak kurallarıyla ilişkilendirilmekteydi. Dünyadaki yeni yaklaşımlar doğrultusunda cinsel suçların, artık kişilerin bireysel özgürlüklerini ihlal ettiği düşüncesi hakim olmaktadır. 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 Türk Ceza Kanunu bu düşüncelere paralel olarak cinsel suçlarda köklü değişiklikler meydana getirmektedir. Cinsel suç oranlarının artmaya devam etmesi, cinsel suçlarla ilgili sorgulamalara neden olmaktadır. Ceza miktarlarının arttırılması ve Kanunun dokuz yıllık uygulaması sonrasında ortaya çıkan bazı sorunları gidermek amacıyla, cinsel suçlarda önemli değişiklikler yapılmıştır. 6545 sayılı Kanunla yapılan değişikliklerden biri de cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı suçlarına“sarkıntılık”halinin dahil edilmesidir. Değişiklikte sarkıntılığın farklı bir hükümle cezalandırılacağı belirtilmekte fakat sarkıntılığın tanımı, bu kapsamındaki fiillerin neler olduğu ve diğer cinsel suçlardan farkı hüküm altına alınmamaktadır. Dolayısıyla sarkıntılık fiillerinin tespiti doktrin ve uygulamaya bırakılmaktadır. Cinsel suçların formüle edilmesindeki zorluklar, sarkıntılık fiillerinin tespiti açısından da geçerliliğini korumaktadır. Bu nedenle çalışmamızda, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunundaki cinsel suçların ve bu kapsamdaki sarkıntılık fiillerinin neler olduğu tartışılacaktır. Sarkıntılığın 765 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alması dolayısıyla Kanun, ilk yol göstericisi olmakta, değişiklikler sonrasında uygulamadaki çerçeveyi ve ayrıntıları tespit etmek için Yargıtay içtihatlarına değinilmektedir. Mukayeseli hukuk bakımından bağımsız Cinsel Suçlar Kanunu bulunan Birleşik Krallık Hukuku incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Crimes against sexual independence were associated with social structure and ethics in previous regulations. In the direction of new approaches all around the world, the thought that the sex crimes violate the individual freedom of people is accepted. 5237 Turkish Penal Code that is entered in the force on 01.06.2005, brings breakthrough changes on sex crimes parallel to these thoughts. Acceleration of sex crimes causes questioning of the sex crimes. Significant changes about sex crimes are done with the aim of increasing the punishments and the solving the problems about the recent law. One of the changes in the 6545 Turkish Penal Code is involvement of“molestation”to the sexual assault and sexual abuse of children. In the changes, it is said that the molestation will be punished in different clause but the definition of the molestation, the acts relevant to the term and the difference between molestation and the other sex crimes are not clearly explained. Thus, detection of the acts of molestation is fully left to the doctrine and practice. Difficulties about formulating the sex crimes also includes the detection of the acts of molestation. For this reason, in our study the sex crimes in 5237 numbered Turkish Penal Code and in the context of molestation acts will be discussed. Because the law about molestation is in the 765 numbered Turkish Penal Code, this law is used as the pathfinder. Court practices of Supreme Court after the changes is mentioned to understand the frame in the practice and to establish the details of it. The law of United Kingdom that has an independent sex crimes law is examined as comparative law.