Endüstriyel ağaçlandırmalarda kullanılacak egzotik türlerin ekonomik ve çevresel açıdan önceliklendirilmesi
Economic and environmental prioritisation of excotic tree species to be used in industrial afforestation
  1. Tez No: 509523
  2. Yazar: MOHAMED ABDULRAHIM MUFTAH AKRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Türkiye'nin %28,6'sı (22.342.935 ha) ormanlarla kaplıdır. Bu ormanların %57'si verimli vasıfta iken %43'ü ise bozuk orman yapısındadır. Orman alanlarının artırılması yanında sürdürülebilir bir orman yönetimi için üretim ve tüketim miktarları gelecek koruma kullanma stratejilerinin belirlenmesinde önemlidir. Endüstriyel odun tüketimin yaklaşık %8,5'inin ithalatla karşılandığı Türkiye'de endüstriyel ağaçlandırmalar odun arz güvenliğinin sağlanmasında önemli bir araçtır. Bu çalışmada, egzotik türler ile yapılaca endüstriyel ağaçlandırmaların (EA) tür seçiminde etkili olan birçok faktör, Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) yöntemi ile değerlendirilerek potansiyel egzotik türlerin önceliklendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, Kastamonu'daki potansiyel endüstriyel ağaçlandırma alanlarında, kamu kurumları, özel sektör ve yerel halkın beklentilerini karşılayacak bir ağaçlandırma çalışmasında radiata çamı, sahil çamı, okaliptüs, I-214 melez kavak ve adi duglas türleri içerisinde öncelikli olarak radiata çamının kullanılması gerektiği belirlenmiştir. Böylece çok değerli olan potansiyel EA alanlarının optimum verimle ve yüksek ekonomik değerle kullanılması sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
28.6% of Turkey (22,342,935 ha) is covered by forests. While 57% of these forests are productive, 43% is in degraded forests. In addition to increasing forest areas, production and consumption quantities for sustainable forest management are important in determining future protection strategies. Industrial plantations in Turkey is met by imports of about 8.5% of the industrial wood consumption of wood is an important tool in ensuring security of supply. In this study, many factors that are effective in the selection of potential exotic EA species were evaluated by the Analytical Hierarchy Process (AHP) method and prioritization of potential species was carried out. According to the results of the study, radiata pine in the exotic tree species among the radiata pine, maritime pine, eucalyptus, I-214 hybrid poplar and douglas should be used primarily in the potential afforestation areas of Kastamonu and similar areas. Thus, it will be possible to use the most valuable EA areas with optimum efficiency and high economic value.