Karbon tetra klorür ile karaciğer hasarı oluşturulan sıçanlarda epigallokateşin-3-gallat'ın kaspaz-3, BCL-2, NRF-2 ve NF-kB protein ekspresyonuna etkisi
The effect of epigallocatechin-3-gallate on caspase-3, BCL-2, NRF-2 and NF-kB protein expression in rats with carbon tetrachloride-induced liver damage
- Tez No: 509524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Epigallokateşin-3-gallat (EGCG) doku hasarı, kanser oluşumunu önleme ve metabolizma hızını arttırmada etkili bir polifenoldür. Bu tez çalışmasında, 28 adet Wistar albino (n=28, 8 haftalık) sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar 4 gruba ayrılmış ve her grupta 7 sıçan yer almıştır. Gruplar: (i) Kontrol Grubu: Standart diyet; (ii) EGCG Grubu (50 mg/kg CA, ip): Standart diyet + EGCG verilen grup; (iii) CCl4 Grubu (1,5 ml/kg CA, ip): Standart diyet + CCl4 verilen grup; (iv) CCl4 + EGCG Grubu: Standart diyet + CCl4 (1,5 ml/kg CA, ip) + EGCG (50 mg/kg CA, ip) verilen grup. Hayvanlar 4 hafta sonra dekapite edilerek karaciğer dokuları incelenmiştir. Karaciğer dokusunda kaspaz-3, bcl-2, Nrf-2 ve NF-kB ekspresyon düzeyleri Western blotlama tekniğiyle, lipit peroksidasyonu MDA (malondialdehit) analizleri spektrofotometre ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Epigallocatechin-3-gallate (EGCG) is a polyphenol that is effective in preventing tissue damage, cancer formation and increasing metabolism. In this thesis, 28 Wistar albino rats (n = 28, 8 weeks old) used. Animals were divided into four groups, and 7 rats involved in each group. The groups were: (i) Control Group: Standard diet; (ii) EGCG Group (50 mg/kg Live Weight (LW), ip): Standard diet + EGCG; (iii) CCl4 Group (1,5 ml/kg LW, ip): Standard diet + CCl4; (iv) CCl4 + EGCG Group: Standard diet + CCl4 (1,5 ml/kg LW, ip) + EGCG (50 mg/kg LW, ip). The animals were decapitated after 4 weeks and liver tissues were examined. Expression levels of caspase-3, bcl-2, Nrf-2 and NF-kB in the liver were determined by western blot technique, lipid peroxidation MDA (malondialdehyde) analysis by spectrophotometer.