Saf ve karışık meşcerelerin toprak organik karbon ve toplam azot miktarı ile depolama kapasitesi üzerine etkisi
Effects of pure mixed species on soil nutrients, soil organic carbon and total nitrogen stock capacities
  1. Tez No: 509537
  2. Yazar: MANSUR. W.A. ADAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL SARIYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, sarıçam ve göknar ağaç türlerinin saf ve karışık meşcerelerinin bazı toprak özellikleri (hacim ağırlığı, toprak pH, toprak kum, toz ve kil içerikleri), toprak organik karbon ve toplam azot depolama kapasiteleri, 6 farklı toprak derinliği kullanılarak (0-5 cm, 5-10 cm, 10-15 cm, 15-20 cm, 20-25 cm ve 25-30 cm) incelenmiştir. Ortalama toprak hacim ağırlığı, göknar saf meşcerelerinde 0.60, sarıçam saf meşcerelerinde 0.57 ve sarıçam ve göknar karışık meşcerelerinde 0.54 olarak bulunmuştur. Ortalama toprak pH değeri, sarıçam saf meşcerelerinde 7.31, sarıçam ve göknar karışık meşcerelerinde 7.29 ve göknar saf meşcerelerinde 6.99'dur. Sarıçam saf meşcereleri en yüksek kum (%50) ve toz (%43) miktarına sahip iken, bunu %46 ve %37 ile saf göknar meşcereleri ve %43 ve %20 ile karışık sarıçam ve göknar meşcereleri izlemiştir. Bununla birlikte, yüzde kil miktarı sarıçam ve göknar meşcerelerinde %37 miktarıyla, aynı miktara sahip (%33) hem saf Sarıçam hem de göknar meşcerelerine kıyasla daha yüksekti. Saf sarıçam meşcereleri en yüksek toprak organik karbon ve toplam azot miktarına sahip iken (sırasıyla, %6.19 ve %0.30), bunu sırasıyla %4.42 ve %0.25 oranlarıyla karışık sarıçam ve göknar meşcereleri ve %3.44 ve %0.20 oranlarıyla saf göknar meşcereleri takip etmiştir. TOK ve TN depolama kapasiteleri için ise, ortalama toprak organik karbon depolama kapasitesi (95.8 Mg C ha-1) miktarı ile saf sarıçam meşcerelerinde en yüksek olarak belirlenirken, bunu (70.0 Mg C ha-1) ile sarıçam ve göknar karışık meşcereleri ve (57.7 Mg C ha-1) ile saf göknar meşcereleri takip etmiştir. Benzer bir şekilde, saf sarıçam meşcereleri en yüksek ortalama azot depolama kapasitesine (4.55 Mg N ha-1) sahip iken, bunu sarıçam ve göknar karışık meşcereleri (3.98 Mg N ha-1) ve saf göknar meşcereleri (3.38 Mg N ha-1) takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some soil properties (bulk density, soil pH, soil sand, silt and clay contents), soil organic carbon and total nitrogen stock capacities of pure and mixture stands of Scots pine and fir tree species were studied using 6 different soil depths (0-5 cm, 5-10 cm, 10-15 cm, 15-20 cm, 20-25 cm and 25-30 cm). Mean bulk density was 0.60 for fir pure stands, 0.57 for Scots pine pure stands and 0.54 for Scots pine and fir mixture stands. Mean soil pH was 7.31 for Scots pine pure stands, 7.29 for Scots pine and fir mixture stands and 6.99 for fir pure stands. Pure Scots pine stands had the highest sand (50%) and silt (43%) followed by fir pure stands (46%) and (37%), and Scots pine and fir mixture stands (43%) and (20%). Percent clay was however higher for Scots pine and fir mixture stands (37%) than both pure Scots pine and fir stands which had similar clay (33%). Pure Scots pine stands had the highest soil organic carbon and total nitrogen (6.19% and 0.30 % respectively) followed by mixture stands of Scots pine and fir (4.42% and 0.25% respectively) and pure fir stands (3.44% and 0.20 % respectively). As for the SOC and TN stock capacities, mean soil organic carbon stock capacity was also highest for pure Scots pine stands (95.8 Mg C ha-1) followed by mixture stands of Scots pine and fir (70.0 Mg C ha-1) and pure fir stands (57.7 Mg C ha-1). Similarly, pure Scots pine stands had the highest mean total nitrogen stock capacity (4.55 Mg N ha-1) followed by mixture stands of Scots pine and fir (3.98 Mg N ha-1) and pure fir stands (3.38 Mg N ha-1).