2-piridil-siklotrifosfazenlerin ve tuzlarının antimikrobiyal ve sitotoksik aktiviteleri ve dna etkileşimleri
Antimicrobial and cytotoxic activities and dna interactions of 2-pyridiyl-cyclotriphosphazenes antimicrobial and cytotoxic activities and dna interactions of 2-pyridiyl cyclotriphosphazenes and salts
- Tez No: 509536
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yapılan çalışmada sentezlenen 2-piridil-siklotrifosfazen bileşikleri ve tuzlarının patojen mikroorganizmalar üzerinde antimikrobiyal aktivitesi, sağlıklı L929 fibroblast ve MDA-MB-231 meme kanseri hücre hattında sitotoksik aktivitesi ve plazmit DNA ile etkileşimi araştırıldı. Bileşiklerin antimikrobiyal etkilerini incelemek için çeşitli insan patojeni bakteri ve maya suşları agar kuyu difüzyonu yöntemi ile incelendi. Antimikrobiyal aktivite gösteren bileşiklerin minimal inhibitör konsantrasyon (MİK), minimal bakterisidal konsantrasyon (MBK), minimal fungisidal konsantrasyon (MFK) değerleri mikrodilüsyon methodu ile belirlendi. Bu çalışmada sentezlenen bileşiklerin plazmit DNA ile etkileşimleri agaroz jel elektroforez yöntemi ile tespit edildi. Bileşiklerin DNA ile etkileşimlerinde DNA'ya bağlanıp bağlanmadığı ve DNA'ya bağlanıyor ise hangi nükleotitlerden bağlandığı BamHI ve HindIII restriksiyon enzimleri ile kesilerek belirlendi. Sitotoksik aktivitesi için sağlıklı L929 fibroblast ve MDA-MB-231 meme kanseri hücreleri üzerine maddelerin etkisi WST-1 yöntemi ile araştırıldı. Antimikrobiyal aktivitesi en yüksek olan bileşikler GT16 (zon çapı 30 mm) ve GT11 (zon çapı 30,67 mm) olarak tespit edildi. Bileşiklerin MİK değer aralığının 62,5-2000 µM arasında değiştiği gözlendi. Bileşiklerin minimal bakterisidal konsantrasyon (MBK)/ minimal fungisidal konsantrasyon (MFK) değeri 125 ile 2000µM arasında bulundu. Bileşiklerin MDA-MB-231 meme kanseri ve L929 fibroblast hücrelere konsantrasyona bağlı olarak sitotoksik aktivite gösterdiği bulundu ve MDA-MB-231 meme kanseri hücre hattında sitototoksik aktivitesi en yüksek olan bileşik GT8 olarak belirlendi. Bileşiklerin plazmit DNA ile olan etkileşimlerinde bazı bileşiklerin DNA'ya bağlandığı, bazı bileşiklerin de DNA üzerine kesim etkisi olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, 2-pyridyl-cyclotriphosphazene compounds and their salts on pathogenic microorganisms, cytotoxic activity in healthy L929 fibroblast and MDA-MB-231 breast cancer cell line with plasmid DNA interactions. Antimicrobial activities of the compounds were examined by agar well diffusion method by using various human pathogenic bacteria and yeast strains. Minimum inhibitory concentration (MIC), minimum bactericidal concentration (MBC), minimum fungicidal concentration (MFC) values of compounds showing antimicrobial activity were investigated by microdilution method. In this study, the interactions of the compounds with plasmid DNA were investigated by agarose gel electrophoresis method. In the interactions of the compounds with the DNA, the enzymatic cutting assay was performed with BamHI and HindIII to see if it was bound to the DNA and if so, which nucleotides were bound. For cytotoxic activity healthy L929 fibroblast and MDA-MB-231 breast cancer cells, were investigated by the WST-1 method. The compounds with the highest antimicrobial activity were GT16 (zone diameter 30 mm) and GT11 (zone diameter 30,67 mm). The minimal inhibitory concentration (MIC) values of the compounds range between 62,5-2000 µM. MBC/MFC values were also changed from 125 to 2000 µM. The highest cytotoxic effective was found to be in the MDA-MB-231 breast cancer cell line with GT8. It has been found that compounds interact with DNA in their interaction with plasmid DNA.