Miles Davis'in elektrikli enstrümanlara odaklandığı projelerinin caz-rock türü üzerindeki etkileri ve 1968 yılı itibarıyla Davis'in topluluklarında yer alan müzisyenlerin, sonrasında, liderlik ettikleri oluşumlara taşıdıkları, türe yön veren, kurucu öğeler
The influence of the projects of Miles Davis's electric years on jazz-rock and the elements carried on by the sideman after 1968
  1. Tez No: 509541
  2. Yazar: YALÇIN HASANÇEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ALPER MARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Son 40 yılın cazı ele alındığında, bu janrın rock ile olan birleşmesinin müzik tarihi için en önemli buluşlardan biri olduğunu önermek yerinde olacaktır. Bu yeni türün doğuşuyla birlikte caz müzisyenleri ve dinleyici/izleyicileri arasında büyük bir ayrılma gerçekleşmiştir: Bir tarafta popülerliğini yitirmiş olan geleneksel akustik caza tutunanalar, diğer tarafta caz müziğin yeni bir“kabuk değişimine”ihtiyacı olduğunu düşünenler. 40 ve 50'li yıllarda caz müziğin zirvesinde yer alan, tarihinin en etkili müzisyenlerinin başında gelen Miles Davis, 60 yılların ikinci yarısından itibaren konvansiyonel caz pratiklerini terk etmiş; avangart doğaçlama, rock müziğinin ritmik öğeleri, elektrik enstrümanlar ve post-prodüksiyon teknikleri gibi öğeleri caz müziğine entegre etme bağlamında derin bir deneyimleme, keşfetme yoluna girmiştir. Davis yeni bir caz jenerasyonunun yetişmesine ön ayak olmakla yetinmeyip, caz kompozisyonunu, doğaçlamaları ve bunları çerçeveleyen kayıt süreci, post-prodüksiyon editing ve pazarlama teknikleri gibi yaratıcılık alanlarını yepyeni bir boyuta taşımıştır. Onun müziği farklı bakış açılarından incelendiğinde, caz müziğine yabancı gelen, birçok cazsevere göre cazın bütünlüğünü bozacak nitelikteki elementleri bu müziğe taşıdığı görülmektedir. Çalışmanın ilk iki bölümünde bu öğeler ve temel terminoloji tanımlanmaya, Davis'in kurucu toplulukları üzerinden gerçekleştirdiği fusion hamleleri özetlenmeye çalışılmış; özellikle teknoloji, doğaçlama, kompozisyon ve prodüksiyon alanındaki yeniliklere odaklanılmıştır. Üçüncü ve son bölümde bu atılımların uzantıları sideman'lerinin kurduğu gruplar ve günümüz müziğine yansımalar üzeriden tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Over the last four decades, no musical innovation in jazz has been more important that its fusion with rock. The emergence of this genre drove a wedge deep into jazz audiences, dividing them into those that wanted to cling to the acoustic tradition, and those who saw the jazz tradition as one of change. One of the most influential musicians in the history of jazz, Miles Davis abandoned conventional jazz practices in the late 60s to experiment with avant-garde improvisation, rock music and electric instruments, using elaborate, electronic postproduction techniques. Not only did Miles Davis discover and nurture a generation of musicians at the forefront of jazz, he took jazz improvisation and technical innovations to even more challenging levels. In the various aspects of his music, Davis introduced elements previously considered anomalous to jazz. Davis introduced to jazz–rock enough of the essential characteristics of jazz to be considered a natural continuation of the jazz tradition, and those features are present in the genre up until now. Chapter One and Two of this work provides a disciplinary point of entry into the formation of fusion genre and related terminology; an overview of the specific elements introduced by Miles Davis into the fusion especially the innovations in the fields of improvisation, composition and production. Chapter Three turns to an analysis of the development of those elements introduced by Miles Davis by his sidemen and the analytical attention on the modern development of jazz-rock fusion to notice the presence and development of the elements introduced first by Miles Davis in the modern music.