'Great' quintets of Miles Davis
Mıles Davıs'in 'Great' beşlileri
- Tez No: 904744
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUÇİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Miles Davis, trompetçi, besteci, yenilikçi ve grup lideri, 1950'lerin ve 1960'ların ortalarında, yaklaşık on yıl arayla iki farklı beşli yönetti. İlerleyen yıllarda, bu gruplar Miles Davis'in“great”beşlileri adı ile anılmaya başlandı. 1950'lerdeki ilk“great”beşli kadrosunda John Coltrane, Red Garland, Paul Chambers ve Philly Joe Jones'u barındırıyordu. İkinci“great”beşlide ise Wayne Shorter, Herbie Hancock, Ron Carter, ve Tony Williams vardı. İki grup da kendi döneminin standartlarını belirledi, ve caz müziğinde yenilikler ileri sürdü; ve farklılıklarına ragmen, bu gruplar bir dereceye kadar birbirlerinin devamı olarak anılmaktadırlar. Bu tez, grupların tarihi ve müzikal analizleri yoluyla, birinci“great”beşli, ve ikinci“great”beşli arasındaki bağlantıları keşfetmeyi ve açıklamayı hedeflemektedir. Bu tezin, Davis tarafından yönetilmiş olan bu iki grup arasında paralellikleri göstererek, ve farklarını belirterek, gruplar hakkındaki, birbirlerinin devamı olmaları algınısın sebeplerini ortaya koymak şeklinde bir amacı vardır.
Özet (Çeviri)
Miles Davis, trumpetist, composer, innovator, and bandleader, led two quintets about a decade apart, once in mid-1950s, and mid-1960s. In later years, these bands became known as the“great”quintets of Miles Davis. The first“great”quintet of 1950s included John Coltrane, Red Garland, Paul Chambers, and Philly Joe Jones. The second“great”quintet had Wayne Shorter, Herbie Hancock, Ron Carter, and Tony Williams. Both bands set the standards of their period and introduced innovations to jazz music; and despite their differences, the bands are being referred to as a continuation of each other. This thesis aims to discover and explain the connections between the first“great”quintet, and the second“great”quintet, by means of their historical and musical analyses. By drawing parallels and remarking the distinctions of these two historic bands led by Davis, this thesis has a goal of establishing the reasons for the common perception on the two bands being each other's continuation.