Türk kara ordusunda kurmay subay yetiştirilmesi (1848 – 1927)
Education of staff officers in Turkish land forces (1848-1927)
  1. Tez No: 509553
  2. Yazar: LEVENT EVREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ŞERİF KAYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu çalışmada Türk kara ordusunda önemli karargâh ve üst düzey komutanlık görevlerini yürüten ve yakın dönem tarihimize yön veren birçok önemli olayda rol oynamış olan kurmay subayların 1848 – 1927 yılları arasında nasıl yetiştirildiği incelenmiştir. Öncelikle kurmay subay olgusunun ortaya çıktığı Avrupa'daki askerî gelişmeler modernleşme bağlamında ortaya konmuştur. Avrupa'da bir askerî sınıf olarak kurmay subayların ortaya çıkma nedenleri ve bu subayların başlangıçtan itibaren hangi eğitim ve görev evrelerinden geçerek yetiştirildiği analiz edilmiştir. Osmanlı Devleti'nin klasik askerî yapısı ana hatları gözden geçirilerek dönemin askerî bilimlerine hâkim subay ihtiyacının ortaya çıkışı ve bu bağlamda yapılan yenilik ve düzenlemeler değerlendirilmiştir. Osmanlı ordusunda kurmay subay anlamına gelen“Erkan-ı Harb”kavramının ortaya çıkışı ve askerî bilimlerin belli bir formasyon içerisinde verilmesi için açılan askerî mekteplerin geçirdiği süreç incelenmiştir. Osmanlı Devleti'nden Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarına kadar olan dönemde kurmay subayların nasıl belirlendiği almış oldukları eğitim ve bu eğitim içerisinde kullanılan enstrümanlar arşiv belgeleri ışığında incelenmiştir. Bu süreç içerisinde kurmay subay yetiştirme bağlamında yaşanan kırılma noktaları, değişim ve dönüşümlerin parametreleri olgusal olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study reviews education of staff officers in Turkish land forces in the period between 1848 and 1927 who,as HQ officers and commanders,have played key roles in most significant events of recent Turkish history. The study starts with an examination of 19th century military developments in Europe where the concepts of“staff duty/officer”were first introduced. Following a discussion of the reasons behind the introduction of staff officer/duty as a military branch, an analysis is made of the European staff officer education process involving a cycle of training-assignment of duty stages. Next, Ottoman military apparatus is briefly reviewd and an assessment is offered about the emergence of the need for military officers trained in military sciences and the legal/administrative regulations passed for dealing with this need. Following these, an analysis is made of how the term“Erkan-ı Harp”- the Ottoman expression for“staff”- came to be used and of the evolution of Ottoman military schools where this education was to be offered. Archive documents are studied to understand in detail the selection of candidates for staff education and the kind of education these officers had to go through in the period of transition to the Turkish Republic. Important changes to the staff officer education system in the period between 1845-1927 and conditions bringing about such changes areexplained.