Mali disiplinin sağlanmasında mali kuralların rolü: Gelişmekte olan ülke deneyimleri üzerine ampirik analiz
The role of financial rules to provide financial discipline: Ampirical analysis on developing country experiences
- Tez No: 509570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN YENİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde 1980'lerin ilk yıllarından itibaren başlayan kamu mali disiplinindeki bozulmalar yani kamu kesiminde büyüyen açıklıklarla beraber dış ödemeler dengesindeki artış, borçlanmaların hızla artmasına sebep olmuştur. Bu sebeple borç yükünün gittikçe artma eğilimi içinde olması gelişmekte olan ülkelerin temel sorunu haline gelmiştir. Günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede mali istikrarın sürdürülebilirliğinin sağlanması ve kamu kesimi açıklarının azaltılması için mali kurallar uygulanmaktadır. Yasal veya anayasal temele dayalı yürürlüğe konulan mali kurallar mali disiplinin sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde uygulanan mali kuralların, mali disiplinin sağlanmasındaki rolünü incelemek amacıyla yapılan bu çalışmada, harcama ve bütçe dengesi kuralları ele alınarak bu değişkenler ile mali disiplin göstergesi olarak ele alınan genel yönetim kamu borç stokunun GSYH'ye oranı değişkeni arasındaki ilişki incelenmiştir. Yapılan uygulamada en az bir mali kural uygulayan 35 gelişmekte olan ülkenin 1985-2015 dönemine ait yıllık verileri ile dengesiz panel veri (unbalanced panel) yöntemi kullanılarak gelişmekte olan ülkeler için mali kuralların mali disiplinin sağlanması üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The deterioration in the public fiscal discipline in the developing countries since the early 1980s, ie the growing openness in the public sector, as well as the increase in external payments, has led to a rapid rise in borrowing. For this reason, the increasing tendency of the debt burden has become the main problem of the developing countries. Today fiscal rules are being implementedin many developed and developing countries to ensure the sustainability of fiscal stability and to reduce public sector deficits . Financial rules enacted on a statutory or constitutional basis play an important role in ensuring fiscal discipline. In this study aimed at examining the role of fiscal rules in developing countries in achieving fiscal discipline. Expenditure and budget balance rules by taking fiscal rules indicator and the relationship between these variables and the ratio of general government public debt stock to GDP which is taken as a fiscal discipline indicator is examined. The effect of fiscal rule on fiscal discipline for developing countries was examined using 35 annual data for the developing countries, which applied at least one fiscal rule in the implementation, with unbalanced panel data for 1985-2015 period.