Gerbera (Gerbera jamesonii cv. Maya) çiçeklerinde hasat sonrası farklı LED aydınlatma uygulamalarının vazo ömrüne etkisi
Effects of different LED light treatments after harvest on vase life of gerbera (Gerbera jamesonii cv. Maya) cut flower
- Tez No: 509569
- Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN KASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada hasat sonrası kırmızı, yeşil, mavi ve beyaz olmak üzere dört farklı LED aydınlatma şartları altında ve karanlık şartlarda depolanan gerbera (Gerbera jamesonii cv. Maya) çiçeklerinin depolama performansının belirlenmesi ile depolandıktan sonra ve hiç depolanmadan 12 saatlik periyotlarla aydınlatılan oda şartlarında bekletilen çiçeklerde vazo ömrünün tespit edilmesi amaçlanmıştır. Buna göre Maya gerbera çeşidine ait çiçekler, dış halkadaki çiçekcikler 90º yere paralel hale geldiğinde ve çiçek tam olarak açıkken hasat edilmiştir. Hemen laboratuvar ortamına taşınan çiçeklerde 40 cm'den sap kesimi yapıldıktan sonra, çiçekler 50 ppm sodyum hipoklorit içeren 15 L'lik şeffaf kovalara yerleştirildikten sonra 4±1 ºC'de 25 gün süreyle depolanmıştır. Ayrıca vazo ömrünün belirlenmesi amacıyla 12 adet çiçek 1 tablet/L chrysal içeren vazo çözeltisine yerleştirilip, doğrudan vazo ortamına konulmuştur. Depolama süresince 5 gün aralıklarla depodan çıkarılan veya hiç depolanmadan doğrudan vazo ortamına konulan çiçeklerde, vazo ömrü, renk ölçümleri (L*,a* ,b*, hue), ağırlık kaybı, sap eğilmesi, su tüketimi, dış çap ve iç çap ölçümleri yapılmıştır. Araştırmada, Maya çeşidi gerbera çiçeklerinin 25 gün süreyle hiç kalite kaybı olmaksızın depolanabildiği, fakat depolama süresi arttıkça çiçeklerin vazo ömrünün azaldığı belirlenmiştir. Bununla birlikte depolama yapılan çiçeklerin hasat sonrası ömrü ise 0, 5, 10, 15, 20 ve 25 gün depolama için sırasıyla 19,33 gün, 22,33 gün, 24,73 gün, 27,00 gün, 29,60 gün ve 33,67 gün olarak tespit edilmiştir. En uzun vazo ömrü ise hiç depolanmadan doğrudan vazo ortamına alınan gerbera çiçeklerinde 19,33 gün olarak belirlenmiştir. LED aydınlatma uygulamaları arasında ise mavi ışık altındaki gerbera çiçeklerinin vazo ömrü en uzun (14,22 gün) olurken, kırmızı ışık altında depolanan çiçeklerin vazo ömrü en az (13,11 gün) olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the storage performance of gerbera (Gerbera jamesonii cv. Maya) flowers stored under dark conditions under four different LED lighting conditions as red, green, blue and white after harvest. It is also aimed to determine the vase life in the flowers that are kept in room conditions illuminated by periods of 12 hours after storage or without ever storage. According to this, the flowers of the Maya gerbera variety were harvested when the flowers in the outer ring become parallel to 90o and the flower was fully open. After the flowers were transported to the laboratory environment, the flowers were stored at 4 ± 1 ºC for 25 days after placing a 15 L transparent bucket containing 50 ppm sodium hypochlorite. In addition, for the determination of the vase life, 12 flowers were placed in the vase solution containing 1 tablet/L chrysal and placed directly in the vase. Vase life, color measurements (L*, a*, b*, hue (hº) angle), weight loss, stem inclination, water consumption, outer diameter and inner diameter measurements in flowers that were placed directly in the vase without storage or after 5 days intervals during storage were made. In the study, it was determined that the Maya variety gerbera flowers could be stored for 25 days without any loss of quality, but as the storage period increased, the flower vase life decreased. However, the postharvest life of the stored flowers was determined as 19.33, 22.33, 24.73, 27, 29.60 and 33.67 days for 0, 5, 10, 15, 20 and 25 days storage respectively. The longest vase life was determined to be 19,33 days in gerbera flowers directly placed in the vase environment without being stored. Among the LED lighting applications, the vase life of the gerbera flowers under blue light was the longest (14,22 days), while the vase life of the flowers stored under the red light was at least 13,11 days.