Gelişmekte olan ülkelerde finansal kırılganlık ve krizler
Financial crisis and financial fragility in emerging markets
- Tez No: 509574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Finansal kırılganlık ana başlığı altında incelenen bu çalışmada öncelikle finansal kırılganlık tanımı ele alınacak, daha sonra tarihsel bir bağlamda oluşturulmuş finansal kırılganlık hipotezleri açıklanacaktır. Bunun yanı sıra makalelerde yer alan çeşitli makro ve mikro finansal kırılganlık modelleri ele alınırken Minsky'nin“Finansal İstikrarsızlık Hipotezi”ve modeli ana başlık olacaktır. Yine, finansal kırılganlığın makro anlamda ölçütleri incelenirken çok tartışılan likidite tuzağı ve ele alınacaktır. Her ülkenin kendine özgü bankacılık sistemi ve kur-rezerv sistemi modellenmiş olsa da buradaki öncellik, bu ülkelerin ortak özelliklerini vurgulamaktır. Son olarak, gelişmekte olan ülkelerde finansal kırılganlık ele alınacak ve gelişmiş ülkeler ve OECD ülkeleriyle kıyaslamalar ve kırılganlığın krizle olan ilişkisi ve finansal krizlerle ile çalışma son bulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study ,which is discussed under the main heading /title of financial vulnerability , the description of financial fragility will be explained first, following by the financial vulnerability hypotheses established in a historical context. In addition to this ,Minky's“Financial Instability Hypothesis”and his model will be the main topic while analyzing various macro and micro vulnerability models in the articles. Again, much discussed liquidity trap will be discussed when examining macroeconomic measures of financial vulnerability. Although each country's own banking system and exchange-reserve system are modeled, the priority here is to emphasize the common features of these countries. Finally, the financial vulnerability for developping countries will be analyzed within the study which will end by comparison to developed and OECD countries, within the relationship between fragility and financial crises.