Finansal kriz sonrası bankacılık sektöründe yeniden yapılanma
Rebuilding programs after the financial crisis of banking sectors
- Tez No: 133773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Finansal liberalleşmeye yönelik iktisat politikaları 1970'li yıllarda uygulanmaya başlanmış ve 1980' li yıllarda gelişmiş ve gelişmekte olan çoğu ülke tarafından uygulanır hale gelmiştir. Finansal serbestleşme politikaları sonrasında, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, finansal kırılganlık oranı artmıştır. Finansal piyasaların taşıdıkları likidite ve faiz riskine kur riski de eklenmiştir. 1980 yılı ile finansal serbestleşme politikaları sonrasında bir çok ülkede kriz yaşanmıştır. Kriz panik havasını da beraberinde doğurmuş ve piyasaya hükümetin müdahalesi ile sonuçlanmıştır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin çoğunda finansal krizlerin yaşanması ile çoğu iktisatçının dikkatinin konu üzerine yönelmesine neden olmuştur. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşanan krizler ve yeniden yapılanma programlarını inceleyen çalışmalar yapılmıştır. İncelenen çalışmalarda, kriz yaşanan ülkelerde öncelikle, özerk yapıya sahip kriz kurul/kurumunun oluşturulması üzerinde durulmuştur. Uygulamaya konulan yeniden yapılandırma programlarında ise genelde; banka birleşmeleri, devir, tasfiye işlemlerinin hızlandırılması, özelleştirme sürecinin hızlı bir şekilde uygulanması, sermaye yapısı kötü ancak kurtarılabilir durumda ki bankalar gereken desteğin sağlanması, yabancı sermayeli bankaların sektör içindeki payının artırılmaya çalışılması, etkin bir bankacılık gözetim ve denetim sisteminin oluşturulması gibi uygulamaları kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The politics of financial liberalization were started in 1970's and were applied by most of the developed and developing countries in 1980's. After the politics of financial liberalization, tha rate of the financial fragility increased, especially in the developing countries. The exchange rate risk was added to the financial markets which held liquid and interest risks. The financial liberalization, begining and peak of the banking crisis, which caused making panic at markets. And it was ended by the goverment's interference. The rebuilding programs were applied, in order to get rid of the problems on fiscal sectors. The crisis, which is lived in the developing and developed countries were researched. The rebuilding programs were utilized on this study, in which was seen that the rebuilding programs of the examined countries have some common application such as, the crisis estaplished that has autonomy, must be set up in the shortest time, this program must be supported by the goverment. It must be made faster elimination of banking, combination of banking, the capital must be supported to the banks which needs them, the active and supervision system of banking must be set up.,it must be taken legal measures.