Şizofreni hastalarında ve birinci derece yakınlarında obsesif - kompulsif belirtiler ve bunların eşik altı psikotik belirtilerle ilişkisi
Obsessive compulsive symptoms in schizophrenia patients and their first degree relatives and its relation to subclinical psychotic symptoms
- Tez No: 509588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ ÖZGEN HERGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı Zeytinburnu Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde Şizofreni tanısı ile takip edilmekte olan hastalarda ve bu hastaların birinci derece yakınlarında (anne, baba, kardeş ve evlat) obsesif kompulsif semptom (OKS) varlığının uygun yöntemsel kriterlerle araştırılması ve var olan OKS'nin klinik/subklinik psikotik semptomlarla ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı Zeytinburnu Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde takip edilen 110 Şizofreni hastası ve bu hastaların birinci derece yakınları dahil edilmiştir. Hastalara ve yakınlarına, tanıyı netleştirmek ve diğer eksen 1 tanıları dışlamak için SCID-I (DSM-IV Eksen-I Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu), OKS şiddetini ölçmek için Yale Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği uygulanmıştır. Hastalarda psikotik semptom şiddeti Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği ile, hasta yakınlarında ise eşik altı psikotik belirtiler ve psikoza yatkınlık Şizotipal Kişilik Ölçeği ile değerlendirilmiştir. BULGULAR: Şizofreni hastalarında klinik düzeyde anlamlı OKS sıklığı %41.8, hasta yakınlarında %28.2 olarak bulunmuştur. Klozapin tedavisi alan hasta grubunun, diğer gruplara göre anlamlı düzeyde daha sık OKS gösterdiği görülmüştür. OKS olan hastalarda PANSS pozitif ve genel alt ölçek puanları yüksek tespit edilmiştir. OKS olan hasta yakınlarında ise“Bilişsel-Algısal Şizotipi”ve“Kişilerarası Şizotipi”puanları diğer gruba göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. OKS olan hastaların birinci derece yakınlarında, diğer gruba göre artmış OKS ya da psikoza yatkınlık tespit edilmemiştir. SONUÇ: Çalışmamız şizofreni hastalarında ve hasta yakınlarında obsesif kompulsif fenomenlerin sık görüldüğünü göstermektedir. Hastalarda ve birinci derece yakınlarında OKS ile psikotik semptomların pozitif yönde ilişkili olduğu görülmekle birlikte, bu iki semptom grubunun kuşaklar arasındaki geçişinin birbirinden bağımsız olduğu öne sürülebilir.
Özet (Çeviri)
AIM: It is aimed to investigate the presence and relationship of OCS and clinical/subclinical psychotic sympthoms in patients with schizophrenia who have been followed up by Zeytinburnu Community Mental Health Center and their first degree relatives (parents, siblings and children), with appropriate methodological criteria. METHOD: 110 patients with Schizophrenia who have been followed up by Zeytinburnu Community Mental Health Center which is a part of Bakırköy Mental and Nervous Diseases Education and Research Hospital and their 110 first degree relatives were included in our study. Patients and their relatives, were assesessed by SCID-I (Structured Clinical Interivew for the DSM-IV Axis I Disorder) for clarifying the diagnosis and excluding any other Axis-I disorder and Yale Brown Obsession Compulsion Scale for OCS severity. In patients, psychotic sympthom severity assessed by the Positive and Negative Syndrome Scale and in relatives, subclinical psychotic sympthoms and predispostion to psychosis assessed by Schizotyphal Personality Scale. RESULTS: In patients with schizophrenia and their first degree relatives, the presence of clinically significant OCS was found 41.8% and 28.2%, respectively. Patients who is on clozapine found to be have higher OCS rates than other medications. Patients who has OCS found to have higher PANSS positive and general scores. Relatives who has OCS found to have significantly higher“Cognitive-Perceptual Schizotypy”and“Interpersonal Schiztypy”scores, when compared to other group. It was not found any significantly higher OCS or predispostion to psychosis in first degree relatives of patients who has OCS. CONCLUSION: In our study, it has been shown that obssessive compulsive phenomenons in schizophrenia patients and their first degree relatives are frequently seen. In both patients and their relatives, OCS and psychotic symptoms are positively correlated, but these two symptom group could be passed between generations indepently from each other.