Avrupa Birliği tavsiyelerinin Kosova kamu yönetimine yansımaları
Reflectations of the recommendations of the European Union in the public administration of Kosovo
- Tez No: 509615
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Avrupa Birliği, kurulduğu günden bu yana özel bir devlet birliğidir. En önemli özelliklerden biri, üye devletlerin hükümetlerinin uyması gereken ve özel olarak uygulanması gereken ortak standartların oluşturulmasıdır. Avrupa Birliği'nin devam eden evrim sürecindeki yeniliklerden biri, üye devletlerin ve üyeliğe aday olanların kamu yönetimi ile ilgili standartlardır. 'İyi Yönetişim', kamu yönetiminin modern işleyişine ilişkin ilkeleri ve standartları içeren Avrupa Birliği kurumları tarafından belirlenen bir kavramdır. Avrupa Birliği, demokratik hükümet sistemleri ve fonksiyonel piyasa ekonomileri birliğidir. Hızlı ekonomik değişikliklere adapte olabilen ve vatandaşlarına refah sağlayan profesyonel kapasiteleri olan kamu yönetimi; şeffaf ve açık; sorumlu olmaya hazır; vatandaş odaklı ve yakın; vatandaşların hak ve özgürlüklerini güvence altına alma ve karar alma süreçlerine katılımlarını sağlamak, Avrupa Birliği entegrasyonu yolunda standart olarak iyi yönetişim kavramını oluşturan değerlerden ve ilkelerden sadece birkaçıdır.
Özet (Çeviri)
The European Union is a special states union since the day it was founded. One of the key features is the drawing up of common standards that the governments of member states must adhere to and which should be applied uniquely. One of the innovations along the ongoing process of evolution of the European Union is the standards regarding the public administration of member states and those who are running for membership. 'Good Governance' is a notion set by the institutions of the European Union, which contains principles and standards for the modern functioning of public administration. The European Union is a union of democratic governments systems and functional market economies. Public administration with professional capacities that can be adapted to rapid economic changes and provide prosperity to its citizens; transparent and open on its work; ready to be accountable; citizen-oriented and close to it; guarantees the rights and freedoms of citizens and ensures their participation in decision-making etc, are just some of the values and principles that make up the concept of good governance as standard on the path of European Union integration.