Geleneksel şınav ve fonksiyonel egzersiz kayışı kullanarak uygulanan şınav arasındaki yüklerin değerlendirilmesi
Evaluation of loads between traditional push up and functional push up
- Tez No: 509634
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırmanın amacı; üç farklı yükseklikte geleneksel (GŞ) ve fonksiyonel egzersiz kayışı ile uygulanan şınav egzersizi (FEKŞ) sırasında el ve ayaklara yansıyan yüklerin karşılaştırılması ve algılanan zorluk derecelerinin (AZD) incelenmesidir. Araştırmaya Spor Bilimleri Fakiltesi'nde okuyan toplam; 25 erkek öğrenci (ortalama yaş:22,84 ± 2,7 yıl; boy 177,96±7,8cm; vücut ağırlığı: 82,024±10,9kg) katıldı. Katılımcılar üç farklı yükseklikte (0cm,30cm, 60cm) GŞ ve FEKŞ sırasında test edildi. Her iki şınavda dirsekler ekstansiyon ve fleksiyon pozisyonunda 5sn. bekletildi ve bu uygulama iki kez tekrar edildi. Veriler standart ve fonksiyonel egzersiz kayışına özel olarak yerleştirilen loodcell aracılığıyla kayıt edildi. Araştırma verilerinde, farklı yüksekliklerdeki GŞ ve FEKŞ'de fleksiyon- ekstansiyon pozisyonunda el ve ayaklardaki yükler benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to; examine and compare the loads on hands and feet during push-up exercises with three different heights and traditional push up (TPU) and suspension push up (SPU). 25 male students (age :22,84±2,7 years; height 177,96±7,8cm; BW: 82,024±10,9kg) from Faculty of Sports Sciences participated in the study. Participants tested during push-up exercises with with three different heights (0cm,30cm, 60cm) and traditional and functional exercise straps. Participants asked to hold the push-up position while their elbow joints were extended and flexed for 5 seconds for both push-up variations. This procedure repeated 2 times. Data were recorded with load-cells that are specifically placed on traditional and functional exercise straps. Results showed that; loads are similar with both flexed and extended positions in traditional and functional push-up exercises with different heights. Participants rated 0cm during flexion with SPU and 60cm during flexion with TPU as the hardest difficulty according to ratings of perceived exertion. As for the extended position, these values found to be opposite. According to study data, hand and foot loads were found to be similar in flexion-extension position with TPU and SPU at different heights.