Yazıköy (Darende) yakın çevresinin jeolojisi
- Tez No: 50966
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YAZIKÖY (DARENDE) YAKIN ÇEVRESİNİN JEOLOJİSİ Selami BA?IRSAKÇI Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı 1996, 90 Sayfa Çalışma alanı Gürün (Sivas) - Darende (Malatya) ilçeleri arasında bulu nan Yazıköy yakın çevresini kapsamaktadır. Doğu Toroslar'da yer alan Gürün otoktonunun doğu kesimine ait birimlerin yüzeylendiği alanda en yaşlı birim Üst Devoniyen yaşlı Gümüşali formasyonudur. Alanda gözlenen diğer birimler Orta Jura - Üst Kretase yaşlı Yüceyurt formasyonu, Üst Kretase yaşlı Akdere formas yonu, Orta - Üst Eosen yaşlı Demiroluk formasyonu, Miyosen (?) yaşlı Gövdeli- dağ formasyonu ile Kuvatemer yaşlı alüvyonlardır. Bunların dışında alana Üst Kretase'de yerleşmiş Pınarbaşı ofiyolitleri gözlenmektedir. Bu birim ile Gümüşali formasyonu arasındaki ilişki tektoniktir.Gümüşali formasyonu ile Yüceyurt for masyonu inceleme alanının Batı - Güney Batı kesiminde birlikte Üst Eosen yaşlı birimlerin üzerine bindirme fayı ile yaklaşık olarak Güney Batı'dan KuzeyDo- ğu'ya doğru itilmişlerdir.Ancak, inceleme alanının Kuzey Doğu bölümünde Üst Eosen yaşlı birimler Yüceyurt formasyonu üzerine uyumsuz olarak gelir, incele- f me alanında gözlenen tektonik ilişkilerin dışında, bütün birimlerin birbirleriyle olan ilişkileri uyumsuzdur. Çalışma alanında gözlenen birimler değişik ortam koşullarında çökelmiş karbonat ve kırıntılı kayaçlardan oluşmaktadır. Bu çalışmada birimlerin özellikle- ri ile aralarındaki ilişkiler araştırılarak bölgenin jeolojik evrimi ortayaj^mayş:*:: çalışılmıştır.,..?-??.inceleme alanında gözlenen tektonik yapılar, genel doğrultusu yaklaşık Kuzey Batı-Güney Doğu olan bindirme fayı, doğrultu ve eğik atımlı faylar ile bin dirme hattına paralellik gösteren kıvrım eksenlerinden oluşmaktadır. Alandaki tektonik yapılar yaklaşık DKD - BGB doğrultulu sıkıştırma kuvvetlerinin denetimi altında gelişmiştir. Anahtar Kelimeler : Doğu Toroslar, Gürün Otoktonu, Karbonat Platfor mu, Stratigrafi, Bindirme Tektoniği. W :CU fr:
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GEOLOGY OF YAZ1KÖY (DARENDE) AND SURROUNDING REGION Selami BA?IRSAKÇI Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering 1996, 90 Pages The study area includes surrounding regions of Yazıköy between Gürün (Sivas) and Darende (Malatya) provinces. The study area in which the oldest unit is the Upper Devonian Gümüşali formation is located, in the Eastern Taurus where Gürün Relative Authochtone units exposed. The other exposed units are; Middle Jurassic - Upper Cretaceous Yüceyurt formation, Upper Eocene Demiro- luk formation, Miocene (?) Gövdelidağ formation and Quaternary Alluvions. In addition, Pınarbaşı ophiolites emplaced during Late Cretaceous are exposed. The relationship between Pınarbaşı ophiolites and Gümüşali formation is a tec tonic contact. Gümüşali formation together with Yüceyurt formation, at the W - SW part of the study area have thrusted over Upper Eocene units approximately from SW to NE direction. But, at the NE part of the study area, Upper Eocene units have unconformable over Yüceyurt formation. In the study area, relations between all the units are unconformable except tectonic relations which were observed. The units observed in the study area are composed of carbonate and clastic rocks which were deposited in a varrenty of environmental conditions. In this study, the characteristics of units and their relationships had investigated to understanding the geological evolution of the area. In the study area the prominent tectonic structures are NW - S?*treri- ; ding thrust fault and its strike parallel folds, strike and dip-slip faults..'a ¥? A'IV The structural elements have been developed under the effects of a ENE - WSW trending compressional forces. Key Words : Eastern Taurus, Gürün Autochthone, Carbonate Platform, Stratigraphy, Thrust Faulting. 5 *-jv /. * ?'"> ' - 4^'V