Bazı yaprak gübrelerinin şeker pancarı (beta vulgaris var. saccharifera)'nın verim ve kalitesine etkileri
The effects of foliar fertilizers on yield and quality of sugar beet (beta vulgaris var. saccharifera)
- Tez No: 573839
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN KARADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu araştırma şeker pancarının verim, verim unsurları ve kalitesi üzerine farklı yaprak gübrelerinin etkisini belirlemek amacıyla 2017 yılında Burdur Merkez Yazıköy köyünde yapılmıştır. Bölgede çiftçiler tarafından zaman zaman kullanılan, farklı firmalar tarafından geliştirilmiş, şeker pancarı tarımına önerilen Aminofol, Batguano, Borzinc, Comozink, Flora-X, Foton, Humatex-SF, Sıvı solucan gübresi olmak üzere 8 farklı yaprak gübresi kullanılmıştır. Çalışmada incelenen özelliklerde yaprak verimi (kg/da), kök-gövde verimi (kg/da), biyolojik verim (kg/da), polar şeker oranı (%) ve polar şeker verimi (kg/da) istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Yapılan çalışma sonucuna göre; yaprak verimi (1055.7 kg/da) kök-gövde verimi (6947.0 kg/da), biyolojik verimde (7896.3 kg/da) ve polar şeker veriminde (1248.0 kg/da) en etkili olan gübre Foton olmuştur. Polar şeker oranında en etkili yaprak gübrelerinin Foton (%17.96) ve Flora-X (%17.81) olduğu görülmüştür. Genel olarak ele alındığında Foton yaprak gübresinin yaprak verimi, kök-gövde verimi, biyolojik verim ve polar şeker veriminde en etkili yaprak gübresi olduğu gözlemlenmiştir. Kullanılan diğer yaprak gübreleri de verime farklı oranlarda olumlu katkı sağlamışlardır. Batguano ve Comozink gübrelerinin verimi olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir. Kesin sonuca ulaşmak için bu çalışmaların uzun yıllar farklı lokasyonlarda yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has carried out in the Yazıköy village of Burdur Center in 2017 in order to determine the effect of different foliar fertilizers on yield, yield components and quality of sugar beet. 8 different foliar fertilizers, that are used from time to time by farmers in the region, developed by different companies and recommended for sugar beet cultivation, Aminofol, Batguano, Borzinc, Comozink, Flora-X, Photon, Humatex-SF, liquid worm fertilizer have been used. Leaf yield (kg/da), root-trunk yield (kg/da), biological yield (kg/da), polar sugar ratio (%) and polar sugar yield (kg/da) have been statistically significant. According to the results of the study; the most effective fertilizer on leaf yield (1055.7 kg/da), root-trunk yield (6947.0 kg/da), biological yield (7896.3 kg/da) and polar sugar yield (1248.0 kg/da) has been Foton. The most effective foliar fertilizers on the ratio of polar sugar has been Foton (%17.96) and Flora-X (%17.81). In general, it has been observed that foton leaf fertilizer has been the most effective foliar fertilizers on leaf yield, root-trunk yield, biological yield and polar sugar yield. Other foliar fertilizers used have also contributed positively to yield. It has been determined that Batguano and Comozink fertilizers had affected the yield negatively. It is concluded that these studies should be done in different locations for long years in order to reach a definite conclusion.