Burdur ili bağ alanlarındaki böcek faunasının saptanması
Detection of insect fauna in the viticulture areas of Burdur province
  1. Tez No: 809047
  2. Yazar: FAHRİYE NUR GÖKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tarım ürünlerinin üretimi sırasında ekonomik kayıp oluşturan zararlı türlerle etkili bir mücadele yapmak için zararlı faunasının bilinmesi önemlidir. Bu çalışma kapsamında 2021-2022 yılları arasında, Burdur ilinde bağcılığın yaygın olarak yapıldığı Kuruçay, Akyaka, Yassıgüme, Hacılar, Yazıköy ve Düğer köylerindeki bağ alanlarındaki zararlı olan türler belirlenmiştir. Çalışmada böcekleri yakalamada gözle kontrol yöntemi, elle toplama yöntemi ve feromon tuzağı kullanılmıştır. Belirtilen bölgede Insecta sınıfına ait 32 tür ve 11 avcı tür olmak üzere toplam 43 tür saptanmıştır. Bunlardan bağlarda ekonomik düzeyde zararlı olan türler; Tortricidae familyasından Lobesia botrana, Chrysomelidae familyasımdan Empoasca decipiens, Coccidae familyasından Parthenoleconium corni, Cydnidae familyasından Trigomaster bicolor, Scarabaeidae familyasından Tropinota hirta, Melolanthidae familyasından Polyphylo fulla, Curculionidae familyasından Otiorrhynchus sp., Cerambycidae familyasından Chlorophorus varius, Tenebrionidae familyasından Opatrum sabulasum, Zophosis punctata ve Pimelia verrucifera' dır. Lobesia botrana Burdur ilinde tuzakların asıldığı Kuruçay, Yassıgüme, Hacılar ve Yazıköy olmak üzere 4 köyde de saptanmıştır. Çalışmada, Burdur' da bağcılığın yoğun yapıldığı alanlardaki böcekler saptanarak ortaya konulmuştur. Burdur ili bağ alanlarında zararlı türler ile doğru bir mücadele stratejisi oluşturmak için temel veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is important to know the pest fauna in order to effectively combat harmful species that cause economic loss during the production of agricultural products. Within the scope of this study, harmful species were determined in the vineyard areas of Kuruçay, Akyaka, Yassıgüme, Hacılar, Yazıköy and Düğer villages where viticulture is common between 2021-2022 in Burdur province. In the study, visual control method, hand collection method and pheromone trap were used to catch insects. A total of 43 species, including 32 species and 11 predatory species belonging to the Insecta class, were identified in the specified region. Species that are economically harmful in vineyards; Lobesia botrana from Tortricidae family, Empoasca decipiens from Chrysomelidae family, Parthenoleconium corni from Coccidae family, Trigomaster bicolor from Cydnidae family, Tropinota hirta from Scarabaeidae family, Polyphylo fulla from Melolanthidae family Polyphylo fulla from family Curculionidae, Chloramicus Otiloramicus from Curculionidae family. Opatrum sabulasum, Zophosis punctata and Pimelia from the brionidae family verrucifera. Lobesia botrana was also detected in 4 villages, namely Kuruçay, Yassıgüme, Hacılar and Yazıköy, where traps were hung in the province of Burdur. Insects found in vineyard areas in Burdur where viticulture is common were determined and revealed. Basic data were obtained in order to establish a correct control strategy against pest species in the vineyards of Burdur province.