İnfertilite sorunu yaşayan kadınlarda cinsel işlev durumu ve çift uyumu düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of sexual satisfaction and dyadic adjustment i̇n women with infertility problems
  1. Tez No: 509680
  2. Yazar: FERDA KABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY EGELİOĞLU CETİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, infertilite sorunu yaşayan kadınlarda cinsel işlev durumu ve çift uyumu düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı araştırma türüne uygun olarak yürütülmüştür. Örneklem büyüklüğü olasılıksız örnekleme yöntemlerinden amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Araştırmanın örneklemini Mart-Mayıs 2018 tarihleri arasında Tüp Bebek Merkezi'ne başvuran, araştırmaya dâhil edilme kriterlerine uyan, 169 infertil kadın oluşturmuştur. Çalışma verileri infertil kadınlar ile yüz yüze görüşülerek Birey Tanıtım Formu, Golombock-Rust Cinsel Doyum Ölçeği-Kadın Formu ve Dyadik Çift Uyum Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Verileri değerlendirmek amacıyla Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmamızın yaş ortalaması 29.84±3.05 yıl olup, kadınların %54.4'nün lise mezunu olduğu ve evlilik süresinin 5.39±2.27 yıl olduğu bulunmuştur. Kadınların DÇUÖ toplam puan ortalaması 91.27±19.41 olup yüksektir. GRCDÖ toplam puan ortalaması ise 5.30±1.47 olarak belirlenmiştir. Çalışmaya katılan infertil kadınların Golombock-Rust Cinsel Doyum Ölçeği toplam puan ortalamaları ile Dyadik Çift Uyum Ölçeği toplam puan ortalamaları arasında negatif yönde orta düzeyde ilişki olduğu belirlenmiştir (r=-0.65, p=0.00). Çalışmadan elde edilen sonuçlar; primer infertilite tanısı alan kadınların evliliklerinde çift uyumlarının artmasıyla, cinsel ilişki veya işlevlerde bozulmayı daha az yaşadıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine of sexual satisfaction and dyadic adjustment of infertile women as descriptive. The sample size was calculated by using the purposive sampling method of the probabilityless sampling method. The sample of the study consisted of 169 infertile women who applied to the IVF center between March and May 2018 and accepted to participate in the study. The study data were collected by face to face interviews with infertile women using the information form, Dyadic Adjustment Scale (DAS), and Golombok-Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS). Descriptive statistics, Mann Whitney U, Kruskall Wallis and corellation analysis were used in analysis of the data. The mean age of our study was 29.84 ± 3.05 years, 54.4% of the women graduated from high school and mean marriage time was 5.39±2.27. Mean DAS total score of the women was high (91.27±19.41). Mean GRISS total score of the women was determined 5.30±1.47. It was determined that there was a middle negative correlation between sexual satisfaction and dyadic adjustment (r=-0.65, p=0.00). The results of the study suggest that the women diagnosed for primary infertility experience less impairment in sexual relation or function as their dyadic adjustment increases in their marriage.