İnfertil kadın hastaların yaşadığı zorluklar ile aile işlevselliği ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of family functioning and quality of life with difficulties experiencing infertile female patients
- Tez No: 786415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Amaç: Üreme ve soyun devamını sağlama canlıların en önemli içgüdülerinden biridir. Ülkemizde ve Dünya'da sıklığı gittikçe artan infertilite; fiziksel, sosyal, ekonomik, ruhsal sorunları beraberinde getiren yaşamsal bir krizdir. İnfertilite sorunu yaşayan çift beklenmedik ve zorlu bir yolculuğa çıkmaktadır. Aile işlevselliği bu sürecin sağlıklı olması ve zorlukların aşılması açısından önemlidir. Yaşanılan zorluklar ve aile işlevselliğinin bozulması yaşam kalitesini de etkileyecektir. Bu çalışmanın amacı infertil kadınların yaşadığı zorluklar ile aile işlevselliği ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu tez çalışması kesitsel tipte olup Adana Rotary Gürselpaşa 1 No'lu Aile Sağlığı Merkezi, Adana İsmetpaşa Aile Sağlığı Merkezi, Adana Köprülü Kışla Aile Sağlığı Merkezinde kayıtlı tespit edilen ve ayrıca 1 Şubat30 Nisan 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerine çocuk istemiyle başvuran 122 infertil kadın hasta ile yürütüldü. Araştırmamızda veri toplama formu ile sosyodemografik veriler, infertilite ve evliliğe ilişkin veriler, çocuk sahibi olma güçlüğü nedeniyle yaşanan zorluklarla ilgili veriler, eş desteği ve cinsel yaşamla ilgili veriler, aile ve arkadaş desteği ile ilgili veriler sorgulandı. Doğurganlık Sorunu Envanteri (DSE), Doğurganlık Sorunları Yaşayan Kişiler İçin Hayat Kalitesi Ölçeği (FertiQol) ve Aile APGAR Ölçeği kullanıldı. Veriler SPSS 26.0 programında analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 32,88±5,78 yıl idi. Çalışmaya katılanların %46,7' si orta eğitim seviyesinde, %43,4'ü düşük gelir düzeyinde idi ve %63,9'u çalışmıyordu. Katılımcıların %87,7'si çekirdek aile yapısına sahip olup; %52,5'i görücü usulü evlenmiş idi. Katılımcıların Doğurganlık Sorunu Envanteri toplam ortalama puanı 154,33±56,26; FertiQol çekirdek bölüm ortalama puanı 59,43±19,95; Aile Apgar ölçeği ortalama puanı 6,52±2,98 saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Reproduction and maintaining the lineage is one of the most important instincts of living things. Infertility, the frequency of which is increasing in our country and in the world; It is a vital crisis that brings with it physical, social, economic and spiritual problems. The couple who have infertility problems embark on an unexpected and difficult journey. Family functionality is important for this process to be healthy and to overcome difficulties. The difficulties experienced and the deterioration of family functionality will also affect the quality of life. The aim of this study is to investigate the relationship between the difficulties experienced by infertile women and family functionality and quality of life. Materials and Methods: This thesis study is of cross-sectional type and it was registered in Adana Rotary Gürselpaşa Family Health Center No. 1, Adana İsmetpaşa Family Health Center, Adana Köprülü Kışla Family Health Center and also between February 1 and April 30, 2022 at the Adana Cıty Traınıng & Research Hospıtal Gynecology and Obstetrics Polyclinics was carried out with 122 infertile female patients with a request for a child. In our study, sociodemographic data, data on infertility and marriage, data on difficulties experienced due to difficulties in having children, data on spousal support and sexual life, data on family and friend support were questioned with the data collection form. The Fertility Problem Inventory (FPI), the Quality of Life Scale for Persons with Fertility Problems (FertiQol), and the Family APGAR Scale were used. Data were analyzed in SPSS 26.0 program. Results: The mean age of the participants in the study was 32,88±5,78 years. 46,7% of the participants were at secondary education level, 43,4% were at low income level and 63,9% were not working. 87,7% of the participants have a nuclear family structure; 52,5% of them had arranged marriages. Participants' Fertility Problem Inventory total mean score was 154,33±56,26; FertiQol core segment mean score was 59,43±19,95; The mean Family Apgar scale score was 6,52±2,98.