Çalgı grupları arasında projeksiyon: Kompozisyonal malzemenin geniş çalgı topluluklarından gitar trio'ya aktarımı
Projection between ensembles: The projection of compositional material from big ensembles to guitar trio
  1. Tez No: 509682
  2. Yazar: EYLÜL BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ALPER MARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Igor Stravinski, Györg Lygeti, John Adams, Stan Kenton, Gil Evans ve Sy Johnson'ın büyük orkestra, oda müziği toplulukları ve big bandler için yazdıkları müzikler, caz formunda oluşturulmuş bir gitar üçlüsüne uyarlanmıştır. Elektrik gitar, kontrbas ve davul setinden oluşan bu üçlüye yapılan uyarlamanın bütün süreçleri çalışmanın içinde detaylı olarak anlatılmıştır. Yapılan bu çalışmanın ardından ortaya çıkan uyarlama hem gitar tekniği ve uyarlama metodları açısından incelenmiş hem de yapılan uyarlama bu üçlü formatta kayıt edilmiştir. Ortaya çıkan ses kayıtları eserlerin orijinal kayıtlarıyla bilgisayar ortamında karşılaştırılmış ve gitar üçlüsünün ürettiği ses dokusunun büyük orkestraların üretebildiği ses dokusunu frekans aralığı olarak ne ölçüde karşılayabildiği ortaya konmuştur. Son olarak ortaya çıkan bütün bu bilgilerin gitar çalım teknikleri ve özellikle de gitar eğitim metoduna nasıl katkıları olabileceğiyle ilgili çıkarımlar yapılmıştır. Bu noktadan hareketle 21.yüzyılda gitar müziğinin ve gitar eğitiminin gidebileceği noktayla ilgili öngörüler yapmak mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
The process of arranging the music of Igor Stravinsky, Györg Ligeti, John Adams, Stan Kenton, Gil Evans and Sy Johnson that was originally written for big orchestras, chamber music ensembles and big bands into a jazz guitar trio is analyzed in this article. The trio consists of a guitar, double bass and a drum set. All details of the arranging process is listed and explained throughout the text. The arrangements is studied both in the means of guitar and arrangement technique. Besides, recordings have been made for each arrangement and each recording is compared to the original by using the method of Sound Spectrum Analysis to see how effective a guitar trio can be to create a sound similar to a 20th century orchestra. As a result, arguments have been put forward about the way guitar education and music should be directed in the 21st century.